Ławeczka Charlotty w Jedlinie-Zdroju

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Ławeczka z rzeźbą Charlotty von Seher-Thoss, założycielki Uzdrowiska, na Placu Zdrojowym, w pobliżu fontanny oraz pijalni wód mineralnych, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów miasta.

  fot. Ławeczka Charlotty
  Ławeczka Charlotty

  Rzeźba została wykonana przez światowej klasy artystę Roberta Sobocińskiego w technice mieszanej kamień-brąz i ma wysokość 130 cm.

  Warto wiedzieć, że Jedlina-Zdrój stała się uzdrowiskiem w 1723 roku, ale pod niemiecką nazwą Bad Charlottenbrunn, od imienia Charlotty, drugiej żony Hansa Christophera barona von Seher-Thoss – właściciela Jedlinki.

  fot. Plac Zrojowy
  Plac Zdrojowy z Ławeczką Charlotty

  Właścicielką zdroju była właśnie Charlotta Maximiliana, hrabina von Seher-Thoss, z domu von Puckler, wdowa po marszałku polnym, baronie Hansie Christophie, władająca majątkiem w Jedlince. Od jej imienia źródło, a następnie utworzona przy źródle kolonia otrzymały nazwę Charlottenbrunn. Miejscowość jako część majątku pańskiego w Jedlince dzieliła z nim kolejne zmiany właścicieli do 3 ćwierci XIX w., to jest do czasu utworzenia gminy miejskiej.

  fot. Fontanna i Ławeczka Charlotty
  Fontanna i Ławeczka Charlotty

  Do 1746 r., Charlotta von Seher-Thoss poczyniła szereg inwestycji w Jedlinie, zyskując sobie miano założycielki kurortu. Z jej inicjatywy przy Placu Zdrojowym (dom nr 6), wzniesiono niewielki barokowy dwór (Schlossel), pełniący funkcję pensjonatu dla rodziny właścicieli uzdrowiska (został on rozebrany po 1945 r.). W 1746 r. Charlotta von Seher-Thoss zrzekła się prawa do majątku na rzecz swojego syna, Johanna Augusta (zm. 1786 r.), który zbudował w Jedlinie dom rozrywki, tzw. Grosse Haus, pawilon do gry w bilard, traktiernię, bazar.

  fot. Ławeczka Charlotty
  Ławeczka Charlotty
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł