Pałac w formie barokowego dworu zbudował właściciel Jedliny-Zdroju w 1605 roku, aby pełnił pałacową rezydencję zamiast starszego zameczku. W 1791 roku doszło do dużej rozbudowy pałacu, a dzieło to przypisuje się znanemu architektowi Karlowi Gotthardowi Langhansowi, twórcy m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie. W XIX wieku doszło do kolejnej przebudowy, której rezultaty możemy oglądać dzisiaj.

fot. Pałac Jedlinka
Pałac Jedlinka

Ostatnim przedwojennym prywatnym właścicielem pałacu był Gustaw Boehm. W latach 1944–1945 mieściło się tu biuro projektowe nazistowskiej Organizacji Todt, która w tym regionie budowała tajną kwaterę Hitlera pod kryptonimem Riese. Po wojnie kompleks pałacowy został przekazany PGR-owi. W pałacu składowano m.in. siano.

fot. Sala balowa
Sala balowa

Jedlinka stanowi część Jedliny-Zdroju. Pierwsze wzmianki o dzisiejszej Jedlinie Zdroju pochodzą z 1305 roku. Przez kilka wieków miejscowość była związana z włościami zamku Grodno i dopiero na początku XVII wieku uzyskała samodzielność.

rys. Pałac Jedlinka - widok z przełomu XIX/XX w.
Pałac Jedlinka – widok z przełomu XIX/XX w.

W źródłach historycznych pierwsze wzmianki o Tannhausen (Jedlince) dotyczą XIII wieku, kiedy to osada miała wchodzić w skład posiadłości Bolka I, księcia jaworsko – świdnickiego, syna Bolesława Rogatki. Dążąc do rozwoju gospodarczego swoich włości, popierał on kolonizacje w górskiej części księstwa, oraz zainicjował budowę całego łańcucha zamków na granicach, a zwłaszcza w Sudetach. Z tym procesem wiąże się powstanie warowni w Tannhausen, która do roku 1372 była administracyjnie powiązana z zamkiem w Rogowcu, po czym weszła w skład majątku Grodno w Zagórzu Śląskim. Był on zarządzany m.in. przez słynnych rycerzy-rabusiów (w burzliwym okresie wojen husyckich zamek był nazywany „gospodą morderców”) m.in. Mathiasa von Logau (jednego z kandydatów do korony polskiej podczas pierwszych wolnych elekcji) oraz Rudolfa II Habsburga (zwanego cesarzem alchemików).

rys. Pałac barokowy
Pałac barokowy

Przed rokiem 1611 Tannhausen zostało wydzielone z majątku Grodno. Pierwszym niezależnym właścicielem został Heinrich von Kuhl i w posiadaniu jego potomków majątek był w burzliwym okresie wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648). Przełom XVII i XVIII w. to czas częstych zmian właścicieli majątku, aż do roku 1721, kiedy to Tannhausen nabywa austriacki generał, marszałek polny Hans Christoph baron von Seher – Thoss (1721- 1743).

fot. Pałac Jedlinka
Pałac Jedlinka

Pałac wraz z przyległym terenem kupiła w 2004 r. spółka Felix Investments, należąca do rodziny Ledów. Pałac oraz przyległe budynki zostały odrestaurowane. Obecnie znajduje się w nich muzeum, hotel, hostel, sale balowe, a od 2014 w pałacu działa restauracyjny Browar Jedlinka. W 2021 r. przy pałacu wybudowano trasę rowerową typu singletrack, wraz z zapleczem technicznym i wypożyczalnią rowerów.

fot. Pałac Jedlinka
Pałac Jedlinka – przejście do sali balowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj