„Kamyki” w Głuszycy Górnej

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Opisywane „cudo” powstało w wyniku działań człowieka i natury jednocześnie. Jest to z pewnością przykład przekształconego krajobrazu, w wyniku działań górniczych, jednak efekt końcowy, kiedy matka natura ponownie zajęła ten teren, może zapierać dech w piersiach.

  fot. Kamyki w Głuszycy Górnej
  Kamyki w Głuszycy Górnej

  „Kamyki”, to potoczna i lokalna nazwa dawnego kamieniołomu melafiru, który wydobywano ze zbocza pasma Górach Suchych. Ta nieoficjalna atrakcja gminy Głuszyca jest bardzo popularnym miejscem wśród mieszkańców nie tylko miasta i gminy, ale także szerszego regionu, włącznie z turystami czeskimi.

  fot. Kamyki w Głuszycy Górnej
  Kamyki w Głuszycy Górnej

  Wydobycie kamienia było prowadzone do lat siedemdziesiątych 20. wieku. Skałę transportowano za pomocą kolejki linowej w kierunku zakładu przeróbczego i załadunku kolejowego, w pobliżu stacji kolejowej Głuszyca Górna. Tam znajdowały się kruszarki, a betonowe pozostałości obiektów stoją tam do dziś.

  fot. Zakład przeróbki melafiru w Głuszycy Górnej
  Zakład przeróbki melafiru w Głuszycy Górnej

  W celu wydobycia surowca powstało wyrobisko usytuowane na zboczach dwóch gór: Ostoi (753 m n.p.m.) i Rarogu (750 m n.p.m.). Po zakończeniu wydobycia wyrobisko wypełniło się w naturalny sposób wodą, a obrzeża porósł las, pozostawiając niemal „gołe” skalne urwiska okalające zbiornik wodny.

  fot. Kadra kierownicza kamieniołomu w 1923 r.
  Kadra kierownicza kamieniołomu w 1923 r.

  „Kamyki” są niezwykle malowniczym miejscem, czekającym na zagospodarowanie pod kątem turystycznym, wypoczynku i sportów wodnych. Zbiornik doskonale się do tego nadaje, a wyglądem przypomina naturalne jezioro. Nad skalnymi ścianami można znaleźć wiele wyjątkowych punktów widokowych, z piękną panoramą Gór Sowich, Gór Suchych i kotliny Głuszycy.

  fot. Wspinaczka po lodospadach
  Kamyki – wspinaczka po lodospadach

  Kiedy przychodzą zimowe mrozy kamieniołom zyskuje swoje drugie oblicze – staje się miejscem treningowym alpinistów, za sprawą tworzących się tu monumentalnych lodospadów. Tworzą się one w sposób naturalny, ale grupa pasjonatów konserwuje cieki wodne i dba o to, aby lodospady powstawały przynajmniej w trochę kontrolowany sposób (lodospady osiągają kilkadziesiąt metrów wysokości). Lodospady cieszą się sporym zainteresowaniem także wśród „zawodowców”.

  fot. Kamyki zimą
  Dawne wyrobisko w scenerii zimowej
  fot. Kamyki - miejsce na biwak
  Kamyki – miejsce na górski biwak nad wodą