Trójpański Kamień w Górach Suchych

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Zabytkowy Trójpańśki Kamień można znaleźć na polsko-czeskiej granicy. Można dostać się do niego graniczną trasą, prowadzącą od parkingu pod lasem w Głuszycy Górnej (ul. Graniczna). Trasa biegnie w dalszej części szczytowymi partiami Gór Suchych, co gwarantuje piękne panoramy zarówno polskiej, jak i czeskiej strony. Malownicza trasa piesza i rowerowa MTB) doprowadza nas na zachodnie zbocze Leszczyńca (736 m n.p.m.).

    fot. Trójpański Kamień
    Trójpański Kamień

    Stoi tam słup jest wykonany z piaskowca, który niestety ulega stosunkowo mocnej erozji. Postawiono go tam w 1732 roku na styku granic Czech, Śląska i Hrabstwa Kłodzkiego.

    Na bokach kamienia są zatarte już herby i inicjały właścicieli dóbr: MGVH (Max Graf von Hochberg) – hrabia von Hochberg z Książa, JBVS (Joseph Baron von Stiellfried) – baron von Stiellfried z Nowej Rudy oraz OAB (Otmar Abbas Braunensis) – Otmar Zinke, opat benedyktyński z Broumowa. Na słupie znajdują się również późniejsze oznaczenia, np. znak triangulacyjny. Kamienny obelisk o wysokości ok. 2 m ma przekrój trójkątny.

    rys. Trójpański Kamień
    Trójpański Kamień – herby

    Trójpański Kamień jest już w dość złym stanie technicznym, mocno zniszczony, a umieszczone herby i napisy są w większości nieczytelne. Mimo to warto się tam wybrać i zobaczyć ten unikatowy zabytek, by przy okazji podziwiać niezwykłą przyrodę Gór Suchych, Gór Sowich, widocznych stąd Gór Stołowych i czeskich Ścian Broumova.

    fot. Trójpański Kamień
    Trójpański Kamień