Czas powstania
Kościół wybudowano z początkiem XIX wieku.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Budowę drewnianego kościoła w Berżnikach w gminie Sejny ukończono w roku 1819. Obok świątyni stoi drewniana dzwonnica z połowy XIX wieku. Całość otoczona jest murem z bramą i dwoma drewniano– murowanymi kapliczkami z połowy XIX wieku.
Parafialny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest budowlą trójnawową, pokrytą blachą miedzianą. W kościele są trzy ołtarze. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Wniebowzięcia NMP z XVIII wieku (w zwieńczeniu – obraz ukrzyżowanego Chrystusa). W ołtarzu bocznym po lewej stronie wisi obraz MB Niepokalanej oraz figury MB Bolesnej i św. Franciszka z Asyżu. W bocznym ołtarzu po stronie prawej umieszczono obraz Chrystusa (XVIII wiek) oraz figury MB Niepokalanej i św. Antoniego Padewskiego.
Parafia dysponuje miejscami noclegowymi dla pielgrzymów i zaprasza na pielgrzymki, a także oazę, ruchy kościelne, jak i turystów.
Świątynia wpisana jest do rejestru zabytków.
Opis kontekstów historycznych
Parafię w Berżnikach erygowano w 1447. Obecny kościół zbudowano na początku XIX wieku (budowę ukończono w roku 1819). Po odrestaurowaniu został konsekrowany w roku 1888.
W latach 1986–1989 przeprowadzono remont wież, dachu i frontonu oraz odmalowano kościół od zewnątrz. W 1994 odremontowano zabytkową plebanię.
19 maja 2013 w kościele odsłonięto tablicę upamiętniającą urodzonego w Berżnikach Mariana Piekarskiego – żołnierza Armii Krajowej, Armii Krajowej Obywatelskiej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość znanego z przeprowadzenia akcji uwolnienia 6 żołnierzy przetrzymywanych przez UB w suwalskim więzieniu.