Kiszka ziemniaczana

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Kiszka ziemniaczana to dawna potrawa tradycyjna, której historia sięga kilku wieków.

  Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

  Kiszka ziemniaczana to potrawa typowo regionalna, popularna na Sejneńszczyźnie i związana z polsko- litewsko- białoruskim pograniczem. Znana jest również na Podlasiu i Kurpiach, a także w kuchni rosyjskiej i ukraińskiej.

  Jest to potrawa sycąca i tania w przygotowaniu, a głównymi jej składnikami jest jelito wieprzowe wypełnione ziemniakami z boczkiem i słoniną. W wersji sejneńskiej jest to jelito wieprzowe wypełnione farszem, na który składają się surowe, starte na tarce ziemniaki, skwarki z boczku i podsmażona posiekana cebula. Tradycyjną kiszkę piecze się w piecu. Kiszka po upieczeniu wyglądem zewnętrznym przypomina rumianą, ciemnobrązową kiełbasę o chrupiącej skórce.

  W Sejnach wyborne kartacze serwuje Karczma Litewska.

  Opis walorów kulinarnych

  Składniki na kiszkę ziemniaczaną są takie same jak składniki stosowane do wypieku babki ziemniaczanej. Głównym składnikiem kiszki ziemniaczanej są drobno starte na tarce i lekko odsączone surowe ziemniaki obrane ze skórki, do których dodaje się pokrojony w kostkę wędzony boczek i posiekaną cebulę, które zostały uprzednio przyrumienione na patelni. Składniki dodatkowe obejmują całe jaja i niewielką ilość mąki. Masę ziemniaczaną doprawia się do smaku solą, pieprzem, majerankiem i zmiażdżonymi ząbkami czosnku.

  Po dokładnym wymieszaniu ziemniaczaną masą nadziewa się luźno jelita wieprzowe, a ich końce zawiązuje. Wypełnione kiszki układa się w brytfance wysmarowanej tłuszczem, nakłuwa w kilku miejscach igłą i piecze w temperaturze 180 do 190 °C aż do uzyskania złocistobrązowego koloru.

  11 października 2017 produkt wpisany został na listę produktów tradycyjnych w kategorii Gotowe dania i potrawy w województwie mazowieckim.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł