Czas powstania

Kiszka ziemniaczana to dawna potrawa tradycyjna, której historia sięga kilku wieków.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Kiszka ziemniaczana to potrawa typowo regionalna, popularna na Sejneńszczyźnie i związana z polsko- litewsko- białoruskim pograniczem. Znana jest również na Podlasiu i Kurpiach, a także w kuchni rosyjskiej i ukraińskiej.

Jest to potrawa sycąca i tania w przygotowaniu, a głównymi jej składnikami jest jelito wieprzowe wypełnione ziemniakami z boczkiem i słoniną. W wersji sejneńskiej jest to jelito wieprzowe wypełnione farszem, na który składają się surowe, starte na tarce ziemniaki, skwarki z boczku i podsmażona posiekana cebula. Tradycyjną kiszkę piecze się w piecu. Kiszka po upieczeniu wyglądem zewnętrznym przypomina rumianą, ciemnobrązową kiełbasę o chrupiącej skórce.

W Sejnach wyborne kartacze serwuje Karczma Litewska.

Opis walorów kulinarnych

Składniki na kiszkę ziemniaczaną są takie same jak składniki stosowane do wypieku babki ziemniaczanej. Głównym składnikiem kiszki ziemniaczanej są drobno starte na tarce i lekko odsączone surowe ziemniaki obrane ze skórki, do których dodaje się pokrojony w kostkę wędzony boczek i posiekaną cebulę, które zostały uprzednio przyrumienione na patelni. Składniki dodatkowe obejmują całe jaja i niewielką ilość mąki. Masę ziemniaczaną doprawia się do smaku solą, pieprzem, majerankiem i zmiażdżonymi ząbkami czosnku.

Po dokładnym wymieszaniu ziemniaczaną masą nadziewa się luźno jelita wieprzowe, a ich końce zawiązuje. Wypełnione kiszki układa się w brytfance wysmarowanej tłuszczem, nakłuwa w kilku miejscach igłą i piecze w temperaturze 180 do 190 °C aż do uzyskania złocistobrązowego koloru.

11 października 2017 produkt wpisany został na listę produktów tradycyjnych w kategorii Gotowe dania i potrawy w województwie mazowieckim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj