Trzebieradz

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  Czas powstania

  przypuszczalnie 1754 r.

  Trzebieradz jest ukrytą w puszczy osadą sąsiadującą z osadą Popielewo. Obie znajdują się tuż przy brzegu Zalewu Szczecińskiego. Oddalone od głównej drogi wiodącej z Trzebieży do Brzózek zapewniają mieszkańcom i gościom prawdziwe zacisze. Są rajem dla osób lubiących aktywnie spędzać czas na wodzie i w lesie. Oferują także miejsce na kameralnych, piaszczystych plażach osłoniętych przed nieproszonym wzrokiem.

  Jedna z plaż w Trzebieradzu. Źródło: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:0904_Trzebieradz_Pla%C5%BCa_ZPL.JPG

  Atrakcję architektoniczną stanowi zabytkowy pałac myśliwski w Trzebieradzu, odrestaurowany i nazwany przez obecnych właścicieli Pałacem Manowce. Został on zbudowany na początku XX w i prezentuje efektowny styl neoklasycystyczny. Podziwiać go można jednak tylko z zewnątrz, ponieważ nie jest udostępniony do zwiedzania. Bardzo interesujący jest park pałacowy zakładany jako arboretum. Do dziś rosną w nim rzadkie i cenne rośliny. Odnaleźć tu można jodły olbrzymie, świerki sitkajskie, dęby kaukaskie i paprocie długosze królewskie oraz inne niezwykłe gatunki.

  Pałac w Trzebieradzu przed renowacją. Źródło: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Trzebieradz_(powiat_policki)#/media/Plik%3A0904_Trzebieradz_Pa%C5%82ac_dWOP_ZPL.JPG

  Dzieje Trzebieradza (Horst Forsterei) liczą się od powstania w tym miejscu leśniczówki. Źródła nie są zgodne co do daty – zbudowano ją w 1754 lub 1767 roku. Następnie, po 1814 roku powstała smolarnia. Kolejno uruchomiono skład i spław drewna. Na początku XX w dyrektor szpitala na szczecińskich Pomorzanach i jego naczelny lekarz Georg Wegner zbudował tu romantyczny pałacyk myśliwski w neoklasycystycznym stylu, ulubionym w tamtej epoce. Projekt stworzył prawdopodobnie Theodor Bless.

  Niezniszczoną przez wojnę osadę pod koniec kwietnia 1945 roku zajęło wojsko radzieckie, które zdewastowało pałac. Miejscowość została oddana pod administrację polską i przeznaczona na placówkę WOP. Otrzymała polską nazwę. Następnie domy zajęli cywilni osadnicy.

  Położenie osady Trzebieradz na mapie gminy Nowe Warpno. Źródło:https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Trzebieradz_(powiat_policki)
  Poprzedni artykułWarnołęka
  Następny artykułStary cmentarz – kirkut w Nowym Warpnie