Puszcza Wkrzańska

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Nieznany

  Buki, osada Mszczuje. Fot. Helena Kowalska

  Stanowiąca obszar sieci Natura 2000 Puszcza Wkrzańska rozciąga się na terenie niemieckiego powiatu Vorpommen-Greifswald oraz polskiego powiatu polickiego i częściowo Szczecina. Otula południową część Nowego Warpna, które stanowi doskonałe zaplecze dla wielbicieli puszczańskich wędrówek. Jej granicami są Zalew Szczeciński, Odra, droga między jeziorem Głębokim w Szczecinie, Dobrą i Pasewalkiem oraz droga i linia kolejowa Pasewalk-Anklam. Jej powierzchnia wynosi około 1550 km2, z czego ok 22% znajduje się w Polsce.

  Jesień w okolicy Warnołęki, Puszcza Wkrzańska. Fot. Helena Kowalska

  Zróżnicowane ukształtowanie terenu sprawia, że miejsca te nigdy się nie znudzą. Wielbiciele pięknych widoków natrafią na urokliwe, ukryte jeziorka i tajemnicze wzgórza o grzybnych zboczach. Badacze śladów historii odnajdą pozostałości linii kolejowej – która w części została przekształcona w ścieżkę rowerową od Nowego Warpna do Rieth. Wprawne oko rozpozna również umocnienia z czasów wojennych. Na swoich odkrywców czekają zapomniane ruiny niegdysiejszych wsi i ich cmentarze.

  Pomnik przyrody Sosna, leśnictwo Myślibórz. Fot. Helena Kowalska

  Przyrodnicy zachwycą się siedliskami bielika oraz rezerwatem ptaków Świdwie, w okolicy którego znajdują się stacje ornitologiczne. Niezapomniane wrażenia pozostają także po odwiedzinach na wrzosowiskach i podmokłych polanach, gdzie można wsłuchać się w żurawi klangor i podejrzeć między innymi błotniaki, wilgi, strumieniówki, derkacze i kilka gatunków gęsi. Fascynujące są również spotkania z bobrami, borsukami, danielami i jeleniami, które nierzadko wyłaniają się spomiędzy drzew.

  Okolice Myśliborza Wielkiego. Fot. Helena Kowalska

  Nazwa puszczy pochodzi od rzeki Wkry lub dawnego plemienia Słowian Zachodnich, Wkrzan. Jest również prawdopodobne, że nazwy te są ze sobą powiązane, jak ludzie byli związani z rzeką i puszczą, w rytmie których żyli. Puszcza widnieje na najdawniejszych odkrytych mapach regionu; zapewne była tu przed ludźmi. Jest również wzmiankowana w dokumentach książąt pomorskich oraz kościelnych dotyczących nadań i organizacji życia w obrębie księstwa pomorskiego.

  Jezioro Piaszczynko. Fot. Helena Kowalska

  Osadnictwo rolnicze wkroczyło na jej ziemie we wczesnym średniowieczu. Intensywną akcję osadniczą prowadził klasztor augustiański mieszczący się w Jasienicy na lewym brzegu Odry. Z powodu częstych potyczek na pograniczu brandenbursko-pomorskim chłopi musieli porzucać swoje wsie uciekając do lasu przed zbrojnymi. Tam, gdzie gleby były dobre wracali i odbudowywali gospodarstwa. Inni szukali nowych, żyźniejszych siedlisk.

  Okolice jeziora Piaski. Fot. Helena Kowalska

  Puszcza była także książęcym terenem łowieckim. W jej obszarze powstawały pałacyki myśliwskie; niektóre z nich przetrwały do dziś. Rozbudowujące się miasta powoli pochłaniały las, wycinając drewno do celów gospodarczych i pozyskując miejsce na własny rozrost. Obecnie część puszczy jest oswojona i wrośnięta w Szczecin jako jego parki i tereny leśne. Mimo tego ogromne połacie bezludnego lasu nadal otulają nieliczne wsie i miasteczka, dając schronienie żyjącym tu od zawsze zwierzętom i ludziom ceniącym jej piękno.

  Puszcza Wkrzańska. Fot. Helena Kowalska
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł