Czas powstania

22.06.2013 r. – odsłonięcie pomnika

Odsłonięcie pomnika Hansa Hartiga z towarzyszącym mu plenerem malarskim. Źródło: https://www.nowewarpno.pl/pliki/nowewarpno/design/bg.png

Pomnik autorstwa Bohadana Ronina-Walknowskiego znajduje się na nowowarpieńskim rynku, na placu Zwycięstwa. Przedstawia Hansa Hartiga malującego ratusz w Nowym Warpnie. Jest to hołd oddany miłośnikowi i popularyzatorowi miasta, ale przede wszystkim jeden z materialnych elementów tworzących pomost między teraźniejszością i przeszłością tego miejsca. Łączy obecnych i przedwojennych mieszkańców oraz jest symbolem współpracy mimo istnieniu granic. Służy także pielęgnowaniu pamięci o burzliwej historii miasta i jego naturalnej wielokulturowości.

Pomnik Hansa Hartiga. W tle szkoła podstawowa i odnowione kamienice przy ul. Warszawskiej, po lewej stronie niewidoczne na zdjęciu wejście na Aleję Żeglarzy. Fot. Anna Twarowska

Ustawiony z inicjatywy burmistrza Władysława Kiragi pomnik upamiętnia artystę, który wybrał Nowe Warpno na swoją małą ojczyznę. Hans Hartig urodził się 6 października 1873 roku w Karwinie na terenie powiatu białogardzkiego jako syn pastora Hermanna Hartiga i Idy Lemcke. Od dzieciństwa fascynował się widokami portowymi, w czasach gimnazjalnych lubił tworzyć szkice Odry. Po zdaniu matury z woli ojca podjął w Berlinie studia chemiczne, jednak zrezygnował z nich na rzecz nauki jako wolny słuchacz w klasie pejzażu Paula Vorganga na Akademii Sztuki. Po odbyciu służby wojskowej i okresie samouctwa powrócił do niej w 1899 roku z potrzeby kształcenia się w tej dziedzinie.

Hans Hartig – Neuwarp 1927. Źródło: http://www.nowewarpno-neuwarp.pl/_sztuka/Hartig-%20Neuwarp%201927.jpg

Do Nowego Warpna zawitał pierwszy raz w 1912 roku, już jako uznany malarz. Zachwycił się pejzażami i trybem życia wyznaczanym rytmem fal Zalewu. Wielokrotnie wracał tu, by malować port, rybaków, nowowarpieńskie życie i ratusz. Miasto zawdzięcza mu nie tylko uwiecznienie i rozpropagowanie jego piękna, ale również koncept renowacji ratusza i dobudowanej do niego remizy strażackiej. W październiku 1927 roku przyznało mu swoje honorowe obywatelstwo, zapisując go na stałe na kartach swojej historii.

Wystawiony mu pomnik przypomina o minionych dziejach oraz potencjale, jaki miasto wykorzystywało w przeszłości – i jaki nadal posiada. Pokazuje także, że nie miejsce urodzenia, lecz wiedza, pasja i zaangażowanie na rzecz społeczności stanowią o wartości każdego z nas.

Pomnik Hansa Hartiga. Zaglądając artyście przez ramię… Fot. Anna Twarowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj