Miroszewo

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  XVIII/XIX w.

  Miroszewo. Fot. Anna Twarowska

  Położona bezpośrednio nad brzegiem Zalewu Szczecińskiego osada jest obecnie administracyjną częścią Nowego Warpna, oddaloną od niego o około 3 km. Otoczona lasami Puszczy Wkrzańskiej objęta jest obszarem Natura 2000. Jest to miejsce niezwykłe pod względem geologicznym, ponieważ zachodzi tu silna abrazja i związana z nią zmiana linii brzegowej. W ciągu minionych kilkudziesięciu lat Zalew zabrał ponad sto metrów lądu. Prawdopodobnie jest to związane z wycinką drzew porastających brzeg. Obecnie jest to siedlisko jaskółek brzegówek zakładających stanowiska lęgowe w piaszczystym klifie. Z powodu silnie wiejących tu wiatrów miejsce to cieszy się zainteresowaniem osób uprawiających sporty wodne takie, jak kitesurfing.

  Czapla siwa. Fot. Anna Twarowska

  Na przełomie XVIII i XIX w. powstała tu cegielnia, z czasem utworzono folwark, który został sprzedany w 1846r. W momencie wybuchu II wojny światowej osadę zamieszkiwało siedem osób. Wcześniejsze dzieje tego miejsca nie są jednoznacznie udokumentowane, jednak prowadzone obecnie badania wskazują na to, że przebiegał tędy szlak handlowy. Jest możliwe, że głazy widoczne w wodzie są pozostałością umocnień lub oznaczeń portowych. Pojawiła się także teza, że słowiański gród znajdował się tutaj, nie w Podgrodziu. Przypuszczenia te wymagają jednak weryfikacji naukowej.

  Płaski teren rozległej polany został dostosowany do potrzeb biwakowych w 1975 r. przez Zakład Usług Zjednoczenia Budownictwa Komunalnego, a po jego likwidacji wydzierżawiono go Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP, w imieniu której Hufiec ZHP Pogodno stworzył bazę obozową. Była ona użytkowana do 2017 r.

  Na drodze do Miroszewa. Fot. Anna Twarowska