Miroszewo

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Hinko Ethiopus

  Czas powstania: XIV w. opis kontekstów historycznych: Początki osadnictwa na będzińskiej...

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Udostępnij

  Czas powstania

  XVIII/XIX w.

  Miroszewo. Fot. Anna Twarowska

  Położona bezpośrednio nad brzegiem Zalewu Szczecińskiego osada jest obecnie administracyjną częścią Nowego Warpna, oddaloną od niego o około 3 km. Otoczona lasami Puszczy Wkrzańskiej objęta jest obszarem Natura 2000. Jest to miejsce niezwykłe pod względem geologicznym, ponieważ zachodzi tu silna abrazja i związana z nią zmiana linii brzegowej. W ciągu minionych kilkudziesięciu lat Zalew zabrał ponad sto metrów lądu. Prawdopodobnie jest to związane z wycinką drzew porastających brzeg. Obecnie jest to siedlisko jaskółek brzegówek zakładających stanowiska lęgowe w piaszczystym klifie. Z powodu silnie wiejących tu wiatrów miejsce to cieszy się zainteresowaniem osób uprawiających sporty wodne takie, jak kitesurfing.

  Czapla siwa. Fot. Anna Twarowska

  Na przełomie XVIII i XIX w. powstała tu cegielnia, z czasem utworzono folwark, który został sprzedany w 1846r. W momencie wybuchu II wojny światowej osadę zamieszkiwało siedem osób. Wcześniejsze dzieje tego miejsca nie są jednoznacznie udokumentowane, jednak prowadzone obecnie badania wskazują na to, że przebiegał tędy szlak handlowy. Jest możliwe, że głazy widoczne w wodzie są pozostałością umocnień lub oznaczeń portowych. Pojawiła się także teza, że słowiański gród znajdował się tutaj, nie w Podgrodziu. Przypuszczenia te wymagają jednak weryfikacji naukowej.

  Płaski teren rozległej polany został dostosowany do potrzeb biwakowych w 1975 r. przez Zakład Usług Zjednoczenia Budownictwa Komunalnego, a po jego likwidacji wydzierżawiono go Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP, w imieniu której Hufiec ZHP Pogodno stworzył bazę obozową. Była ona użytkowana do 2017 r.

  Na drodze do Miroszewa. Fot. Anna Twarowska