Polichromie Nowosielskiego w kościele na Bemowie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  W prezbiterium kościoła Podwyższenia św. Krzyża na Bemowie (ul. Słomiana 2/4) znajduje się polichromia zaprojektowana i wykonana przez wybitnego artystę prof. Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Jerzego Nowosielskiego. I to sprawia, że świątynia znalazła już poczesne miejsce w historii sztuki.

  Jerzy Nowosielski urodził się 7 stycznia 1923 r. w Krakowie. Studiował na wydziale malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Krakowie, był asystentem Tadeusza Kantora. Wykładał w wyższych szkołach plastycznych w Łodzi i Krakowie. Największy wpływ na twórczość Nowosielskiego miała sztuka bizantyjska. Stworzone przez niego ikonostasy, drogi krzyżowe, wizerunki Chrystusa i Bogurodzicy należą do najwybitniejszych osiągnięć współczesnej sztuki sakralnej, choć czasami budzą kontrowersje. Oryginalne dzieła Nowosielskiego łączą bowiem tradycje Zachodu i Wschodu, surrealizm i sztukę bizantyjską. Artysta zmarł 21 lutego
  2011 roku.

  Fot. WG

  Budowę kościoła parafialnego przy ul. Słomianej na Bemowie rozpoczęto w roku 1959 – 14 września 1959 roku ks. kardynał Stefan poświęcił fundamenty i kamień węgielny. Budowlę zaprojektował architekt Zbigniew Rzepecki. Świątynia została konsekrowana 15 czerwca 1968 roku. W 1973 roku fronton kościoła ozdobiła rzeźba Chrystusa Króla Pokoju wykonana przez artystę Jerzego Nachaja.

  Fot. WG