Centrum Edukacji Muzycznej

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Hinko Ethiopus

  Czas powstania: XIV w. opis kontekstów historycznych: Początki osadnictwa na będzińskiej...

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Udostępnij

  W XIX wieku przy dzisiejszej ulicy Połczyńskiej 56, stała żółta karczma, w której funkcjonowała stacja omnibusów pocztowych. 2 listopada 1830 roku do tego miejsca dotarł Fryderyk Chopin. W tym miejscu pożegnał się z przyjaciółmi i na zawsze opuścił ojczysty kraj. Obecnie przy ulicy Połczyńskiej 56 trwa budowa koncertowego centrum edukacji muzycznej.

  W dwudziestoleciu międzywojennym w Żółtej Karczmie umiejscowiono szkołę. W 1945 roku w całkowicie zmienionym budynku znów zaczęła funkcjonować szkoła podstawowa, a przez
  pewien czas także Technikum Ceramiczne.

  Obecnie przy ulicy Połczyńskiej powstaje koncertowe centrum edukacji muzycznej. Zakończył się już 1.etap budowy. Oddane już dwa budynki stanowią część dydaktyczną Centrum, mieszczą też dużą część zaplecza przyszłej sali koncertowej (administrację, szatnie, garderoby solistów, poczekalnie dla zespołów, sanitariaty).

  Do budynków przeniesione zostały zajęcia dwóch wydziałów (Wydziału Jazzu oraz Wydziału Wokalno – Estradowego) oraz kilku klas instrumentalnych z ul. Bednarskiej.

  Fot. WG

  Budowana obecnie sala koncertowa na około 400 miejsc będzie miała dużą estradę mogąca pomieścić największe zespoły (wielką orkiestrę symfoniczną wraz z chórem i solistami). Powstaje też kanał orkiestrowy, który pomieści pełną, 65-osobową orkiestrę. Dzięki temu Centrum będzie drugą co do wielkości scenę operowo-musicalową w Warszawie. Sala ta, jako jedyna w Polsce, wyposażona będzie w elektroniczny system regulacji pogłosu „Constellation”.

  Fot. WG