Czas powstania
prawdopodobnie XIV w.
Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Szydłowie jest najstarszym zabytkiem miasta. Znajduje się on prawdopodobnie w miejscu pierwotnej lokacji Szydłowa. Położony jest na wzgórzu, poza murami miejskimi, w pobliżu Bramy Krakowskiej.
Jest to kościół o cechach stylu gotyckiego, z prostokątną nawą, i krótszym i węższym prezbiterium z zakrystią. W prezbiterium znajdują się daty i nazwiska wyryte w tynku (być może są to nazwiska budowniczych, którzy odnawiali kościół po pożarze). Budowla posiada charakterystyczne ostrołukowe okna w ciosanych gotyckich oprawach. W kościele znajdują się trzy portale z kamiennego ciosu.
Wzniesienie na którym znajduje się kościół Wszystkich Świętych, według legendy, miało być siedzibą zbója Szydły, nawróconego założyciela miasta, który w celu odkupienia grzechów obiecał założyć tu osadę i ufundować kościół.
Przez Szydłów wiedzie odtworzona trasa Małopolskiej Drogi św. Jakuba. Przy kościele pw. Wszystkich Świętych znajduje się znak wskazujący dalsza drogę.
Opis kontekstów historycznych
Kościół został wzniesiony prawdopodobnie na miejscu dawnej drewnianej świątyni. Prawdopodobnie powstał on w XIV w. (niektórzy badacze wskazują jednak na XIII w.), kiedy w sztuce polskiej powszechny był romanizm. Cechy tego stylu odnajdziemy w zwartej budowli kościoła, zbudowanego z kamienia. Inne cechy budowli, jak np. ostrołukowe okna, wskazują na wpływ gotyku.
Nawę i prezbiterium oddziela ściana tęczowa z półkolistym łukiem, który zdobią cztery medaliony z postaciami (prawdopodobnie są to prorocy) i rozeta. Ściany kościoła pokrywają gotyckie polichromie figuralne, których pozostałości odkryto w 1946 r., przeprowadzając renowację kościoła po pożarze. Datuje się je na ok. 1375 r., choć historycy sztuki wyróżniają tu dwa, a nawet trzy różne okresy powstawania przypadające kolejno na XV w. i drugą połowę XV w.
Polichromie przedstawiają sceny z Nowego Testamentu m.in. „Siedem radości Maryi”, sceny pasyjne (związane z Męką, Śmiercią i Zmartwychwstaniem Chrystusa) i ilustrację siedmiu grzechów głównych (ukazanych jako postaci siedzące na zwierzętach, które zmierzają ku paszczy Lewiatana). W 2017 r. odkryto krypty z pochówkami, które stanowią przedmiot dalszych badań archeologicznych.