Fort Bema – nie tylko park

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Hinko Ethiopus

  Czas powstania: XIV w. opis kontekstów historycznych: Początki osadnictwa na będzińskiej...

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Udostępnij

  Na terenie dawnego fortu Twierdzy Warszawa dziś znajdują się nowoczesne osiedla apartamentowców( przy ul. Osmańczyka i Obrońców Tobruku), centrum handlowe oraz ogródki działkowe, hale sportowe i park miejski wykorzystujący pozostałości dawnej zabudowy wojskowej.

  Fort Bema, a właściwie Fort „P“ (Parysów) powstał w latach 1886–1890. Był częścią drugiego (wewnętrznego) pierścienia fortów Twierdzy Warszawa. Fort to budowla ziemno-ceglana, dwuwałowa z rowem wodnym. Wjazd odbywa się przez stały most żelazny w szyi,
  zachowany do dziś.31 stycznia 1909 roku wydano rozkaz likwidacji Twierdzy, ale na forcie „P” wysadzono jedynie poternę i prochownię.

  Fot. WG

  W 1921 Fort Parysów otrzymał nazwę Fort Bema. W latach 1924–1939 mieściły się w nim Warsztaty Zakładów Amunicyjnych. Na dziedzińcu i przedpolu wzniesiono wówczas budynki
  magazynowe, a rów przecięto trzema groblami. W czasie II wojny światowej w forcie znajdowały się niemieckie magazyny wojskowe. Po II wojnie fort zajęło wojsko polskie. W latach 1950–1978 fort należał do zaplecza lotniska wojskowego Babice, a w latach 80. XX wieku teren przekazano Wojskowemu Klubowi Sportowemu Legia Warszawa. W 1999 fort Bema i przyległy obszar przejął Urząd Gminy Warszawa-Bemowo, który przeznaczył zabudowania fortu na centrum rekreacyjno-wypoczynkowe, a jego zieloną otulinę – pod zabudowę mieszkaniową (jedno z osiedli nosi nazwę Fort Wola).

  Fot. Fort Bema przed rewitalizacją

  W roku 2002 dzielnica Bemowo przystąpiła do rewitalizacji fortu. Wycięto większość dzikiej roślinności, zbudowano nowe mosty nad uporządkowanymi fosami, wytyczono nowe alejki i ścieżki rowerowe,usypano groble obok zabytkowego mostu fortecznego. Na obszarze fortu powstają obecnie osiedla mieszkaniowe – jedno z nich ma nawet w nazwie Fort Bema. Przy forcie działają jeszcze Wojskowe Zakłady Lotnicze, a w jednym z hangarów dawnego lotniska znajduje się hala sportowa. Działa tu też Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych.

  Fot. WG
  Poprzedni artykułWieża lotniska między blokami
  Następny artykułGiełda Staroci na Kole