Fort Bema – nie tylko park

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Na terenie dawnego fortu Twierdzy Warszawa dziś znajdują się nowoczesne osiedla apartamentowców( przy ul. Osmańczyka i Obrońców Tobruku), centrum handlowe oraz ogródki działkowe, hale sportowe i park miejski wykorzystujący pozostałości dawnej zabudowy wojskowej.

    Fort Bema, a właściwie Fort „P“ (Parysów) powstał w latach 1886–1890. Był częścią drugiego (wewnętrznego) pierścienia fortów Twierdzy Warszawa. Fort to budowla ziemno-ceglana, dwuwałowa z rowem wodnym. Wjazd odbywa się przez stały most żelazny w szyi,
    zachowany do dziś.31 stycznia 1909 roku wydano rozkaz likwidacji Twierdzy, ale na forcie „P” wysadzono jedynie poternę i prochownię.

    Fot. WG

    W 1921 Fort Parysów otrzymał nazwę Fort Bema. W latach 1924–1939 mieściły się w nim Warsztaty Zakładów Amunicyjnych. Na dziedzińcu i przedpolu wzniesiono wówczas budynki
    magazynowe, a rów przecięto trzema groblami. W czasie II wojny światowej w forcie znajdowały się niemieckie magazyny wojskowe. Po II wojnie fort zajęło wojsko polskie. W latach 1950–1978 fort należał do zaplecza lotniska wojskowego Babice, a w latach 80. XX wieku teren przekazano Wojskowemu Klubowi Sportowemu Legia Warszawa. W 1999 fort Bema i przyległy obszar przejął Urząd Gminy Warszawa-Bemowo, który przeznaczył zabudowania fortu na centrum rekreacyjno-wypoczynkowe, a jego zieloną otulinę – pod zabudowę mieszkaniową (jedno z osiedli nosi nazwę Fort Wola).

    Fot. Fort Bema przed rewitalizacją

    W roku 2002 dzielnica Bemowo przystąpiła do rewitalizacji fortu. Wycięto większość dzikiej roślinności, zbudowano nowe mosty nad uporządkowanymi fosami, wytyczono nowe alejki i ścieżki rowerowe,usypano groble obok zabytkowego mostu fortecznego. Na obszarze fortu powstają obecnie osiedla mieszkaniowe – jedno z nich ma nawet w nazwie Fort Bema. Przy forcie działają jeszcze Wojskowe Zakłady Lotnicze, a w jednym z hangarów dawnego lotniska znajduje się hala sportowa. Działa tu też Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych.

    Fot. WG
    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł