Tarnogórska Orkiestra Dęta

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Historia działalności Orkiestry Dętej w Tarnogórze rozpoczęła się w 1924 roku. Od początku istnienia związana była z Oddziałem Ochotniczej Straży Pożarnej w Tarnogórze. To dzięki strażakom ze składek i zbiórek wśród miejscowej ludności zakupiono pierwsze instrumenty muzyczne dla powstającej Orkiestry, która szybko zdobyła sobie duże grono wielbicieli, uczestnicząc w uroczystych pochodach, świętach ludowych i kościelnych. W okresie działań wojennych w wyniku wielu pożarów, spłonęły również instrumenty muzyczne przechowywane w prywatnym domu. Po wyzwoleniu Orkiestra wróciła do swojej działalności. Za prywatne pieniądze od jednostki wojskowej odkupiono instrumenty muzyczne, zwerbowano nowych członków.

    W dniu 3 maja 1966 r. w czasie obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego w Lubartowie odbył się koncert najlepszych orkiestr dętych działających na terenie województwa lubelskiego. Wystąpiło w nim 6 orkiestr, wśród nich tarnogórska, która zajęła trzecie miejsce. W 1967 roku oddano do użytku Dom Strażaka i zakupiono nowe instrumenty muzyczne.

    Do 2002 r. Orkiestra działała przy Jednostce OSP w Tarnogórze, a od 1 lutego 2003 r. patronat nad nią przejęła Gmina Izbica. Odtąd funkcjonuje w strukturach Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Izbicy z/s w Tarnogórze.

    W czasie swojej 90-letniej historii istnienia Orkiestra swoimi występami uatrakcyjniła wiele gminnych uroczystości kulturalnych, państwowych, kościelnych. Uczestniczyła w Przeglądach Orkiestr Dętych organizowanych w Biłgoraju, Krasnymstawie, Tomaszowie, Krasnobrodzie, Bychawie. W 2007 r. na XVII Przeglądzie Orkiestr Dętych w Krasnobrodzie zdobyła III miejsce i nagrodę Burmistrza Krasnobrodu. W 2006 roku zdobyła tytuł „Zespół Artystyczny 2006r Powiatu Krasnostawskiego w ramach konkursu KULTURA 2006 Powiatu Krasnostawskiego.

    W okresie wakacyjno-letnim występuje podczas biesiad kulturalnych, festynów rodzinnych, pikników organizowanych w okolicach. Aktywnie uczestniczy w uroczystościach o charakterze państwowym. Jej koncerty niezmiennie cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców i osób przyjezdnych odwiedzających Gminę.

    Małgorzata Jakimiak, SOKiS

    Orkiestra Dęta, zdjęcie: SOKiS
    Orkiestra Dęta, Archiwum Państwowe Zamość
    Orkiestra Dęta, zdjęcie: SOKiS
    Orkiestra Dęta, zdjęcie: SOKiS
    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł