Skarbczyk w Szydłowie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  XV w.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Skarbczyk, będący częścią dawnego kompleksu zamkowego pozwala na doświadczenie lekcji żywej historii. Usytuowany jest na placu zamkowym, tuż przy linii murów miejskich. W jego pomieszczeniach od niedawna otwarte jest nowoczesne Muzeum Zamków Królewskich, które ukazuje nie tylko historię zamku w Szydłowie, lecz prezentuje także czym charakteryzowały się średniowieczne warownie europejskie.

  Opis kontekstów historycznych

  Na przełomie XIII/XIV w. została tu zbudowana wieża cylindryczna ostatecznej obrony. W połowie XIV w. wieżą tę rozebrano i wzniesiono nową. W XV w. wzniesiono donżon – wieżę mieszkalną. W I połowie XVI w. dokonano jej rozbudowy z inicjatywy starosty szydłowskiego Krzysztof Szydłowieckiego herbu Odrowąż. Powstał dwukondygnacyjny budynek z kamienia. Kazimierzowską wieżą ostatecznej obrony rozebrano i dostawiono do donżonu skrzydło zachodnie. W XVI w. Skarbczyk został zaadaptowany na dom mieszkalny. Budynek posiada zdobienia renesansowe.

  Skarbczyk przez długi czas był nieużywany, dopiero pod koniec lat 50. XX w. rozpoczęła się jego renowacja, po której został przeznaczony na cele kulturalne. Otworzono tu Muzeum Regionalne i Bibliotekę Publiczną. Od 2020 r. w skarbczyku mieści się Muzeum Zamków Królewskich. Do dziś zachowały się również pozostałości po dwóch pierwszych wieżach. Na ścianie południowej Skarbczyku zawieszono w latach 60. XX w. współczesny zegar słoneczny.

  Muzeum Zamków Królewskich zaznajamia odwiedzających z historią zamku szydłowskiego z uwzględnieniem szerszego kontekstu europejskiego. Makiety zamków, manekiny w strojach z epoki czy instalacje ukazujące życie zamkowe, wraz z elementami multimedialnymi przenoszą turystę w świat średniowiecznych turniejów i obyczajów dworskich.

  Ekrany dotykowe pozwalają na uczestnictwo w „Oblężeniu zamku” i „Turnieju Rycerskim”. Odrębna wystawa ukazuje artefakty odnalezione podczas badań archeologicznych takie jak monety, narzędzia, uzbrojenie, kafle ceramiczne i naczynia. W piwnicach Skarbczyka odtwarzane są kilkuminutowe filmy, które ukazują sceny pobytu króla Władysława Jagiełły i królowej Anny Cylejskiej w Szydłowie. Podczas projekcji zwiedzający mają okazję do wykonywania zadań poprzez aplikację zintegrowaną z wystawą.