Mural Dwurnika w Norblinie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Na rogu Prostej i Żelaznej, na ścianie wpisanego do gminnej ewidencji zabytków XIX-wiecznego budynku Towarzystwa Akcyjnego Fabryk Metalowych Norblin, Bracia Buch i T. Werner w kwietniu 2021 roku pojawił się mural – kopia obrazu Edwarda Dwurnika

  Edward Dwurnik był (i jest) jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców polskiej sztuki współczesnej. Mieszkał i pracował w stolicy. Wykonał blisko pięć tysięcy obrazów, ok. 14 tys. prac na papierze i 3,5 tys. grafik. Stworzył też rysunki i gwasze do filmów animowanych. Był laureatem wielu nagród. Zmarł w 2018 roku.

  Mural na Prostej zajmuje powierzchnię 90 mkw. To szczegółowo odwzorowany i dostosowany do rozmiaru ściany obraz Dwurnika z 2009 r. pt. Zakłady Norblina. Na obrazie miasto jest błękitne, jakby płynęło, a fabryka przedstawiona w ciepłych barwach, stanowi punkt odniesienia, który trwa, pomimo upływającego czasu. Dzieło jest częścią większej serii pt. „Warszawa”, która przedstawia najciekawsze i najważniejsze dla artysty miejsca w stolicy, widziane z lotu ptaka.

  Fot. WG

  Co ciekawe, do wykonania muralu użyto wyłącznie farb fotokatalicznych, które pod wpływem promieni słonecznych częściowo pochłaniają obecne w powietrzu związki szkodliwe dla człowieka.