Mural Dwurnika w Norblinie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  Na rogu Prostej i Żelaznej, na ścianie wpisanego do gminnej ewidencji zabytków XIX-wiecznego budynku Towarzystwa Akcyjnego Fabryk Metalowych Norblin, Bracia Buch i T. Werner w kwietniu 2021 roku pojawił się mural – kopia obrazu Edwarda Dwurnika

  Edward Dwurnik był (i jest) jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców polskiej sztuki współczesnej. Mieszkał i pracował w stolicy. Wykonał blisko pięć tysięcy obrazów, ok. 14 tys. prac na papierze i 3,5 tys. grafik. Stworzył też rysunki i gwasze do filmów animowanych. Był laureatem wielu nagród. Zmarł w 2018 roku.

  Mural na Prostej zajmuje powierzchnię 90 mkw. To szczegółowo odwzorowany i dostosowany do rozmiaru ściany obraz Dwurnika z 2009 r. pt. Zakłady Norblina. Na obrazie miasto jest błękitne, jakby płynęło, a fabryka przedstawiona w ciepłych barwach, stanowi punkt odniesienia, który trwa, pomimo upływającego czasu. Dzieło jest częścią większej serii pt. „Warszawa”, która przedstawia najciekawsze i najważniejsze dla artysty miejsca w stolicy, widziane z lotu ptaka.

  Fot. WG

  Co ciekawe, do wykonania muralu użyto wyłącznie farb fotokatalicznych, które pod wpływem promieni słonecznych częściowo pochłaniają obecne w powietrzu związki szkodliwe dla człowieka.