Kościół p.w. św. Kajetana w Orłowie Murowanym

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  Położony na wzgórzu, w malowniczej scenerii, zabytkowy rzymskokatolicki parafialny kościół w Orłowie Murowanym zachwyca swoją niezwykłą bryłą i jasną barwą materiału, który użyto do budowy (opoka kredowa). Neoromańska, trzynawowa świątynia została wzniesiona w latach 1923 – 1929. Po bokach półkoliście zakończonego prezbiterium znajduje się zakrystia i kaplica. Wnętrze jest jasne, przestronne, urządzone w stylu minimalistycznym. Ołtarz główny, rzeźba Chrystusa na krzyżu i elementy snycerskie wykonał rzeźbiarz samouk Stanisław Poszelężny. Ściany zdobią płótna autorstwa właściciela pałacu w Stryjowie hrabiego Feliksa Smorczewskiego.

  Wezwanie kościół otrzymał od imienia ostatniego właściciela dóbr orłowskich i głównego fundatora, hrabiego Kajetana Kickiego. Budowa kościoła została zrealizowana zgodnie z jego testamentem, ale sam zapis wywołał najpierw spore poruszenie w kręgu rodzinnym – Kicki przekazał cały majątek filantropijnej instytucji. W archiwum kościoła osławiony testament w oryginale. Nie udało się natomiast wypełnić woli hrabiego dotyczącej jego pochówku tutaj, pomimo starań współczesnych mieszkańców okolicy o przeniesienie z Sobieszyna prochów.

  W pobliżu kościoła znajduje się cmentarz założony w 1924 r. dla nowo erygowanej parafii.

  W Orłowie Murowanym znajduje się także dawna siedziba hrabiego – zespół pałacowo – parkowy z dwiema oficynami. Z samego pałacu hrabia nie korzystał, mieszkał w oficynie obok, z oficyny natomiast korzystają do dziś mieszkańcy jako pacjenci ośrodka zdrowia.

  Kościół znajduje się na trasie pieszo – rowerowej ścieżki przyrodniczo – historycznej „Stryjowskie Wąwozy”, odnowionej w 2019 r. jako „Stryjowskie debry”.  

  SOKiS

  Kościół w Orłowie Murowanym, zdjęcie: Łukasz Domszy
  Widok na kościół w Orłowie Murowanym, zdjęcie: Łukasz Domszy
  Widok na kościół i cmentarz w Orłowie Murowanym, zdjęcie: Łukasz Domszy