Stary młyn i dom młynarza na Grobli

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  Czas powstania

  II połowa XIX w.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  W miejscowości Grobla znajduje się zespół młyna wodnego na rzece Czarnej. Znajduje się tu młyn murowany i dom młynarza. Obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków województwa świętokrzyskiego.

  Budynek młyna jest dwupiętrowy, zbudowany z cegły z rytwiańskiej cegielni. Zlokalizowany nad rzeką Czarną. Od frontu na budynku umieszczone zostały herby właścicieli – Pilawa Potockich i Trąby Radziwiłłów.

  Dom młynarza

  Opis kontekstów historycznych

  Młyn został zbudowany przez Potockich, którzy w tym czasie byli właścicielami wsi Rytwiany. Pierwotnie był on młynem wodnym, turbinowym. Niedaleko niego znajdował się specjalny kanał i upust grobelny, połączony z systemem zasilającym w wodę pobliskie stawy rybne. Od 1930 r. z inicjatywy późniejszych właścicieli wsi – Radziwiłłów, w młynie działała turbina elektryczna. Ta elektrownia wodna wytwarzała w latach między wojennych i od końca wojny do 1950 r. prąd o mocy 110 V, który służył majątkowi i oświetleniu części domostw. Dziś młyn nie funkcjonuje, budynki są własnością prywatną.

  W pobliżu młyna na Grobli znajduje się rezerwat przyrody „Dziki Staw”, w skład którego wchodzi potorfowe jezioro, powstałe na bazie krasowej doliny. Otaczają go dzikie, podmokłe łąki i 120-letni modrzewiowy las. Rezerwat zamieszkują rzadkie gatunki zwierząt m.in. perkoz, czarny bocian, czapla czy wydry.