Stary młyn i dom młynarza na Grobli

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  II połowa XIX w.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  W miejscowości Grobla znajduje się zespół młyna wodnego na rzece Czarnej. Znajduje się tu młyn murowany i dom młynarza. Obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków województwa świętokrzyskiego.

  Budynek młyna jest dwupiętrowy, zbudowany z cegły z rytwiańskiej cegielni. Zlokalizowany nad rzeką Czarną. Od frontu na budynku umieszczone zostały herby właścicieli – Pilawa Potockich i Trąby Radziwiłłów.

  Dom młynarza

  Opis kontekstów historycznych

  Młyn został zbudowany przez Potockich, którzy w tym czasie byli właścicielami wsi Rytwiany. Pierwotnie był on młynem wodnym, turbinowym. Niedaleko niego znajdował się specjalny kanał i upust grobelny, połączony z systemem zasilającym w wodę pobliskie stawy rybne. Od 1930 r. z inicjatywy późniejszych właścicieli wsi – Radziwiłłów, w młynie działała turbina elektryczna. Ta elektrownia wodna wytwarzała w latach między wojennych i od końca wojny do 1950 r. prąd o mocy 110 V, który służył majątkowi i oświetleniu części domostw. Dziś młyn nie funkcjonuje, budynki są własnością prywatną.

  W pobliżu młyna na Grobli znajduje się rezerwat przyrody „Dziki Staw”, w skład którego wchodzi potorfowe jezioro, powstałe na bazie krasowej doliny. Otaczają go dzikie, podmokłe łąki i 120-letni modrzewiowy las. Rezerwat zamieszkują rzadkie gatunki zwierząt m.in. perkoz, czarny bocian, czapla czy wydry.