Rzeka Huczwa

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Bractwo Rycerskie Zamku Będzin

  Czas powstania: 2001 r. Opis kontekstów historycznych: Bractwo Rycerskie Zamku Będzin...

  Udostępnij

  Huczwa w Łaszczowie, fot.2021 r.
  Huczwa pod Łaszczowem, fot.2021 r.
  Huczwa w Tyszowcach, fot.2021 r.
  Huczwa w Tyszowcach, fot. 2021 r.

  Huczwa to rzeka, która płynie we wschodniej Polsce. Jest lewobrzeżnym dopływem rzeki Bug. Wypływa we wsi Justynówka pod Tomaszowem Lubelskim, u podnóża Białej Góry. Do Bugu wpada w miejscowości Gródek, przy granicy z Ukrainą. Huczwa płynie przez dwa przygraniczne powiaty: powiat tomaszowski i powiat hrubieszowski. Krainy geograficzne, przez które przepływa to: Grzęda Sokalska i Kotlina Hrubieszowska.

  Długość Huczwy wynosi 79 km, a powierzchnia jej dorzecza 1394,3 km². Jest rzeką o średnim przepływie wody w skali regionu, gdyż ilość wody dostarczanej przez Huczwę do Bugu wynosi 4 m³/s. Dno doliny Huczwy ma różną szerokość, od 100 m do ponad 1 km. Na wielu odcinkach dno jest podmokłe, bagniste. Obfituje w bardzo żyzne lecz bagniste łąki. Rzeka ma liczne starorzecza i rowy melioracyjne. Prace melioracyjne nad Huczwą rozpoczęto w latach 1932-39. Pracowali więźniowie z obozu karnego na Dąbrowie koło Tyszowiec. Do wybuchu wojny prace melioracyjne doprowadzono do mostu w Tyszowcach. W okresie okupacji prace te były kontynuowane. Przy melioracji pracowali głównie Żydzi, a później Polacy, przymusowo wcielani do Baudienstu. Po II wojnie kończono regulację Huczwy. Do 1960 r. Huczwa była rzeką dziką. Obecnie jest już częściowo uregulowana.

  Do Huczwy wpadają inne mniejsze rzeki regionu: Wożuczynka, Białka, Sieniocha, Siniocha, Kamień. Nad Huczwą leżą m.in. takie miejscowości jak: Łaszczów i Tyszowce. Rzeka płynie przez nie prawie w centrum miasta. W obu miastach Huczwa jest oznakowana stosowną tabliczką.

  Na terenie gminy Łaszczów rzeka płynie przez: Muratyn, Nadolce, Dobużek, Zimno, Pieniany. Na terenie gminy Tyszowce zaś przez: Tyszowce, Czermno, Wakijów, Podbór, Mikulin, Klątwy. Po Huczwie można pływać kajakami, np. na odcinku Tyszowce-Czermno. W tym celu pobudowane są przystanie kajakowe, a kajaki można wypożyczyć.

  Województwo; lubelskie

  Gmina: Łaszczów, Tyszowce