Kurhan w Wożuczynie

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Widok na kurhan, 2021 r.
    „Skarb z Wożuczyna”. Repr. za: Skarby Lubelszczyzny, pr. zbior. pod  red. E.Banasiewicz – Szykuły, Lublin 2010,  s. 33,  fot.7

    Obiekt zwany „mogiłą”, „Szwedem”, „Szwedzką mogiłą”, Tatarem” ma pokaźne rozmiary i nigdy nie był badany. Nie wiadomo więc z jakich czasów dokładnie pochodzi, przypuszczalnie jest kurhanem kultury ceramiki sznurowej, gdyż kurhanów tej kultury jest w tych stronach bardzo dużo. Kurhan znajduje się pośrodku pól, poza wsią, w kierunku północnym (w stronę Kraczewa). Zwieńczony współczesnym metalowym krzyżem, w otoczeniu bzów lilaków.

    W 1876 r. u jego podnóża wydobyto przypadkiem szkielet ludzki z ozdobami z epoki brązu (1300 – 400 l. p.n.e.) (kultura łużycka). Ponieważ w tym czasie byliśmy pod zaborami i nie istniały jeszcze muzea na Lubelszczyźnie, archeologów ściągnięto aż z Krakowa. Cenne, jak na owe czasy znalezisko archeolodzy zabrali ze sobą. Znalezisko to zwane „skarbem z Wożuczyna” tworzyły:

     – 2 nagolenniki z grubego pręta skręconego w półtora zwoju z końcami cieniejącymi, grubości 1,3 cm, średnicy 8,6 cm, w typie sądeckim,

    – bransoleta z płaskiej taśmy brązowej o szerokości 1 cm i średnicy 8,2 cm,

    – naszyjnik skośnie karbowany z gładkimi końcami w przekroju okrągławymi i zawiniętymi w uszka,

    – fragment ozdoby z brązowego pręta, gładko pokrzywionego.

    Od czasu znalezienia, do dziś „skarb z Wożuczyna” znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Po odkryciu tu szczątek ludzkich, miejsce pochówku czyli kurhan poświęcił tutejszy ksiądz i postawiono krzyż. Od tego czasu ludność zaczęła nazywać to miejsce „mogiłą”. Nazwa ta przetrwała do dziś przekazywana z pokolenia na pokolenie.  

     „Mogiła” jest najwyższym punktem wzniesienia w okolicy i krążą o niej różne legendy: że stąd przekazywano sygnały o nadciągających Tatarach, że jest tu wejście do lochów prowadzących do zamku lub pod kościół w Wożuczynie, że kopiec ten usypali żołnierze czapkami, a nawet że jest to kopiec  z czasów I wojny światowej.

                Z kurhanu, przy dobrej widoczności rozciągają się piękne widoki na Grzędę Sokalską, w promilu 10 -15 km widać całą okolicę: miasto Tyszowce, miasto Łaszczów, okoliczne wsie: Siemnice, Czartowczyk, Kraczew, Niedźwiedzią Górę, Wożuczyn, Wożuczyn Cukrownię.  Najpiękniejsze są tu zachody słońca. Jest to wyjątkowe miejsce na chwilę relaksu i jeden z największych kurhanów w powiecie tomaszowskim.

    Województwo: lubelskie

    Gmina: Rachanie