Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wożuczynie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Widok zewnętrzny, fot.2021.
  Wnętrze przed remontem, 2019 r.
  Wnetrze przed remontem, 2019 r.
  Kościół przed II wojną światową.

  Kościół powstał w latach 1748-1750.

  Znajduje się ona  na niewielkim wzgórzu we centrum wsi. Jest to kościół murowany z cegły, na podmurówce z kamienia, otynkowany. Posiada jedną nawę oraz dwa kwadratowe pomieszczenia: od północy kaplica Pana Jezusa, od południa zakrystia ze skarbcem na piętrze. Od frontu znajdują się dwie kwadratowe wieże. W wieży północno – zachodniej umieszczone są dzwony. Pod kościołem znajdują się krypty, które mieszczą trumny ze zwłokami rodziny Mierów którzy byli fundatorami kościoła oraz rodziny Wydżgów, Kraczewskich, Wapińskich – kolejnych właścicieli dóbr wożuczyńskich. Na zewnętrznej, południowej ścianie zakrystii znajduje się zegar słoneczny wykonany w 1808 r. przez ówczesnego rektora kościoła ks. Jana Boryskiego. Na wschodniej ścianie kościoła umieszczona jest tablica pamiątkowa ku czci zamordowanych w okresie II wojny światowej parafian. Dookoła cmentarz przykościelny ogrodzony murem z cegieł, z czterema kapliczkami na narożach z pocz. XX w. Po lewej stronie od głównego wejścia na cmentarzu znajduje się nagrobek Julii Urban z Franczewskich, zmarłej tragicznie w czasie I wojny światowej.

  Obecnie w kościele znajduje się ołtarz główny, w którego centrum umieszczony jest obraz Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i cztery rzeźby: śś. Piotra i Pawła, św. Anny i św. Katarzyny oraz pięć bocznych ołtarzy: św. Józefa, św. Antoniego, św. Marii Magdaleny, św. Anny i ołtarz z ukrzyżowanym Chrystusem. Wszystkie ołtarze i rzeźby z XVII/XVIII w. Ponadto są tu dwa obrazy z XIX w. św. Mikołaj i św. Stanisław. W świątyni jest również późnobarokowa ambona z XVIII w., stacje drogi krzyżowej z XVIII w., organy z 1902 r., fotel i zegar z XIX w., epitafium Wilhelma i Jana Mierów z XIX w. oraz inne współczesne elementy wyposażenia.

          Data powstania pierwszej świątyni w Wożuczynie nie jest znana. Udokumentowana wzmianka o istnieniu parafii pochodzi z 25 II 1409 r.  Pierwszy kościół został wybudowany z drewna przed 1409 r., prawdopodobnie z fundacji Jana Wożuczyńskiego. Po spaleniu go przez Tatarów, w 1595 r. został wybudowany nowy, drewniany z fundacji Jakuba Wożuczyńskiego. Świątynia ta przetrwała 53 lata. Spłonęła w 1648 r. podpalona przez Kozaków. W 1648 r. Jacek Wożuczyński, wystawił nowy drewniany kościół z murowanym prezbiterium. W 1671 r. kościół ten znajdował się w bardzo złym stanie dlatego w roku 1684 starosta korytnicki Jerzy Łęski, wystawił nowy kościół. Ten również uległ zniszczeniu lub popadł w ruinę. 

  Obecny kościół p.w. Nawiedzenia NMP w Wożuczynie, wzniesiono o w latach 1742 – 1750,   z fundacji  Szkota Wilhelma Miera. W czasie I wojny światowej, przed ołtarzem głównym przysięgę składali miejscowi członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej.  W czasie okupacji niemieckiej kościół zamieniono na magazyn. Na Msze Święte parafianie chodzili do stodoły w sąsiedniej miejscowości Zwiartówek, gdzie umieszczony był prowizoryczny ołtarz. W latach 70.XX w. przeprowadzono gruntowny remont świątyni. Dach kościoła oraz wieże pokryto blachą miedzianą, a na zewnątrz ścian położono nowy tynk. Ostatnie remonty pochodzą z lat 2019-2021. Dokonano malowania świątyni we wnętrzu, poddano konserwacji stacje drogi krzyżowej i ołtarza bocznego.

  W kościele tym 20 XI 1831 r. wzięli ślub Apolonia i Antoni Głowaccy, rodzice Aleksandra Głowackiego (Bolesława Prusa). Tu również chrzczone było rodzeństwo pisarza: siostrę Emilię Brygidę (1832 r. ) i brata Leona Alberta (1834 r.).

  Ponadto Chrzest Święty przyjęli tu:

  – Edmund Monsiel- rysownik światowej sławy,

  -Bronisław Przyłuski-poeta emigrant, 

  -ks.Błażej Nowosad-męczennik II wojny światowej

  -Feliks Łukowski-nauczyciel, fotograf amator,

  -o.Wacław Oszajca- jezuita, poeta,

  -Gabriel Wójcik – polarnik, hydrolog, twórca i kierownik Planetarium w Chorzowie,

  -Wacław Furman-operator filmowy, grafik, malarz, rzeźbiarz,

  – Kazimierz Sioma – reżyser filmu” Janka”, producent filmu „Ogniem i mieczem” ,

  -Maria Urban Mieszkowska -malarka światowej sławy,

  – Adam Wiesław Kulik-poeta, dziennikarz, regionalista,

  –  Justyna Pasek – Miss Universe 2002,

  -Tomasz Wybranowski – poeta, dziennikarz (m.in.Radio WNET).

              Kościół w Wożuczynie należy do prowincjonalnych kościołów późnobarokowych, ale jego historia jest bardzo bogata.

  Województwo: lubelskie

  Gmina: Rachanie