Zespół Folklorystyczny Lazurki

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Zespół powstał w 1989 roku. Od początku związany był z warszawskim Bemowem, gdzie do dziś mieści się siedziba zespołu (ul. Lazurowa 14). Lazurki założyła Zofia Marcinek, choreograf, Dama Orderu Uśmiechu. I to ona od początku istnienia zespołu prowadziła w nim naukę tańca. Dziś nauczycielami często są absolwenci zespołu.

    Lazurki tworzą dzieci i młodzież w wieku od 5 do19 lat. Młodzi artyści poznają tradycyjne polskie tańce i przyśpiewki, uczą się zasad pracy w grupie, poznają piękno dziedzictwa narodowego. Podczas koncertów prezentują tańce i przyśpiewki m. in. z ziemi krakowskiej,rzeszowskiej, beskidzkiej, śląskiej, łowickiej, sądeckiej i kaszubskiej. Ukazują także folklor Starej Warszawy oraz tańce z okresu Księstwa Warszawskiego.

    lazurki.pl

    Zespół koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą. Zapewnia oprawę artystyczną podczas wydarzeń odbywających się m. in. w szkołach, muzeach, domach kultury. Występuje charytatywnie na rzecz chorych dzieci i seniorów.

    Podczas wielu lat młodzi artyści występowali w wielu miejscach w całej Polsce, a także na Słowacji, Białorusi, w Bułgarii, Hiszpanii, Francji oraz na Węgrzech.

    Lazurki są laureatem wielu nagród oraz wyróżnień, przyznawanych m. in. przez
    Warszawski Ośrodek Kultury i Urząd Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy. Szczególnym wyróżnieniem jest nagroda Miasta Stołecznego Warszawy przyznana w 2010 roku oraz statuetka Złotego Bema przyznana w 2019 r. przez Radę Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy za szczególne osiągnięcia na rzecz Dzielnicy.