Pałac Lasotów – Zielonki

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Przy głównej drodze w osadzie Zielonki-Parcela stoi pałac, jeden z pierwszych w Polsce, w którym wykorzystano elementy żeliwne. Widać je np. w ganku wejściowym (zielone kolumny).

  Zielonki w XVIII wieku należały do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Po jego śmierci majątek otrzymała Elżbieta Grabowska, morganatyczna żona króla. W 1788 roku sprzedała go
  Jakubowi Paschalisowi Jakubowiczowi, który w niedalekim Lipkowie założył fabrykę pasów kontuszowych. Jakubowicz sprzedał majątek w 1851 r. architektowi Alfonsowi Ferdynandowi Kropiwnickiemu, który był już wówczas budowniczym miasta Warszawy. I on to, w miejscu
  drewnianego dworu zbudował stojący do dziś pałac w stylu willi włoskiej. Budowę zakończył w 1855 roku (data ta widnieje na blaszanej chorągiewce na wieży).

  Kropiwnicki wzniósł niesymetryczny murowany budynek z trzykondygnacyjna wieżą w narożu, częściowo piętrowy. Wykorzystał żeliwo, co było nowością na tamte czasy – na skraju części piętrowej od frontu znajduje się ganek o czterech smukłych żeliwnych kolumienkach, podtrzymujących taras pierwszego piętra.

  W 1875 roku Kropiwnicki sprzedał majątek Adamowi Gliszczyńskiemu, który gospodarzył w Zielonkach do 1919 roku. Jemu pałac zawdzięcza nową oficynę. Kolejnym i ostatnim przedwojennym (do 1945 r.) właścicielem pałacu i częściowo już rozparcelowanego majątku był hrabia Józef Basiński.

  W 1945 roku majątek przejęło państwo. Pałac zamieniono na biura i mieszkania, w
  1962 r. wpisano go do rejestru zabytków. Jednak nieremontowana budowla niszczała. W 1997 roku pałac wraz z resztą parku kupił Zenon Marian Lasota, potomek rodziny Jakuba Paschalisa
  Jakubowicza. Od tej pory miejsce to jest nazywane pałacem Lasotów. Remont trwał 10 lat.

  Właścicielowi udało się uratować wiele elementów dawnej architektury, w tym żeliwne detale. Dziś w pałacu działa hotel z kilkoma salami weselnymi.