Tyszowieckie świece

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Bractwo Rycerskie Zamku Będzin

  Czas powstania: 2001 r. Opis kontekstów historycznych: Bractwo Rycerskie Zamku Będzin...

  Udostępnij

  Tyszowieckie świece w specjalnej szafie w kościele św. Leonarda. Repr. za: Obszar G-6.Małe Ojczyzny w Unii Europejskiej. Przewodnik, Łaszczów-Zamość 2009, s.26.
  Procesja ze świecami w Boże Ciało. Repr. za: Powiat tomaszowski, Tomaszów Lubelski, b.r.w, s.115.
  Jan Dudziński z Tyszowiec odlewa świecę. Repr.za: Sieć dystrybucji produktów lokalnych,Tomaszów Lub., b.r.wyd., b.n.s.

  Czas powstania: od około 1655 r.

  Opis cech fizycznych: Wysokie świece wylewane są z czystego wosku, na sznurze (knocie) zawieszonym na belce w stodole. Przy wylaniu jednej tyszowieckiej świecy pracuje 10 mężczyzn. Mężczyzna wychodzi na drabinę i od góry, wylewa rozgrzany wosk na wiszący sznur. I tak długo od góry ten gorący wosk leje, aż wyjdzie świeca. Na każdą świecę zużywa się około 40 kg prawdziwego pszczelego wosku. Ich wysokość sięga do 5 m.

  Opis kontekstów historycznych: Zwyczaj wyrabiania w Tyszowcach wysokich świec, wiąże się z legendą. W grudniu 1655 r., gdy Szwedzi dowiedzieli się o organizującym się tu wojsku, ściągnęli większe siły i w odległości 3 km na zachód od Tyszowiec stoczyli z konfederatami walkę, którą przegrali. Chcąc się za to zemścić, przygotowali podstęp. W prezencie wysłali mieszkańcom miasta 12 wysokich świec, z których każda miała 3,5 m wysokości i 3 pudy wagi. W ich wnętrzu umieszczony był materiał wybuchowy. Świece te miały być złożone w kościele parafialnym p.w. św. Leonarda w Tyszowcach. Ostrzeżeni mieszkańcy Tyszowiec, świece przyjęli, ale ich nie zapalili. Potłukli je i wówczas zobaczyli faktycznie ukryty materiał wybuchowy. Na pamiątkę tego wydarzenia do dziś wylewa się takie świece z czystego wosku. Na co dzień świece są umieszczone w specjalnej szafie, stojącej w bocznej nawie kościoła. 10 silnych mężczyzn nosi je na brzuchu, oparte o pasek do spodni, w czasie uroczystości kościelnych, zwłaszcza podczas odpustu św. Leonarda (6 XI) i w Boże Ciało. Noszenie świec tyszowieckich jest uważane za zaszczyt.

  Województwo: lubelskie

  Gmina: Tyszowce