Augustowska Ikona Matki Bożej

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Początek kultu ikony prawosławnej sięga roku 1916.

  Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

  Obraz sakralny przedstawiający wizerunek Maryi z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce i wskazującej prawą ręką na zachód, otoczony kultem religijnym i uznawany za cudowny i czczony w Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

  Ikona została napisana dla upamiętnienia objawienia żołnierzom armii carskiej przed rozpoczęciem bitwy nad jeziorami mazurskimi niedaleko Augustowa w nocy z 13 na 14 września 1914 roku.

  28 lutego 2008 roku na wniosek Rady Wydawniczej Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarcha moskiewski błogosławił wprowadzenie do kalendarza cerkiewnego święta ku czci Augustowskiej ikony Matki Bożej na dzień 14 września (1 września według kalendarza juliańskiego), czyli dzień rocznicy cudownego objawienia.

  Opis kontekstów historycznych

  Według relacji żołnierzy rosyjskich, w nocy z 13 na 14 września 1914 r. ujrzeli na niebie Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus na jednym ręku, a drugą ręką wskazującą na zachód, skąd nacierała armia niemiecka. Po tym zdarzeniu rozegrała się bitwa pod Augustowem zakończona wielkim zwycięstwem wojsk rosyjskich. W bitwie tej, według relacjonujących, żaden ze świadków objawienia nie zginął. Wiadomość o tym zdarzeniu została opublikowana w prasie kościelnej i świeckiej, m.in. w polityczno ekonomicznym piśmie „Wiadomości giełdowe” (ros. Биржевые Ведомости), wywołując duże poruszenie w wojsku.

  Pierwsze ikonograficzne wizerunki tego wydarzenia pojawiły się jeszcze w 1914 roku, zaś pierwszą wersję ikony o charakterze Eleusy wykonał malarz i grafik Iwan Sidorowicz Iżakiewicz, a projekt ten w postaci grafiki ukazał się drukiem 21 listopada 1914 r. w dzienniku „Niwa”.

  Drogi krzyżowe z ikoną odbywają się współcześnie na terenie rejonu kletskiego, gromadząc wielu wiernych i odnotowując przypadki cudownych uzdrowień.