Czas powstania
Początek kultu ikony prawosławnej sięga roku 1916.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Obraz sakralny przedstawiający wizerunek Maryi z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce i wskazującej prawą ręką na zachód, otoczony kultem religijnym i uznawany za cudowny i czczony w Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
Ikona została napisana dla upamiętnienia objawienia żołnierzom armii carskiej przed rozpoczęciem bitwy nad jeziorami mazurskimi niedaleko Augustowa w nocy z 13 na 14 września 1914 roku.
28 lutego 2008 roku na wniosek Rady Wydawniczej Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarcha moskiewski błogosławił wprowadzenie do kalendarza cerkiewnego święta ku czci Augustowskiej ikony Matki Bożej na dzień 14 września (1 września według kalendarza juliańskiego), czyli dzień rocznicy cudownego objawienia.
Opis kontekstów historycznych
Według relacji żołnierzy rosyjskich, w nocy z 13 na 14 września 1914 r. ujrzeli na niebie Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus na jednym ręku, a drugą ręką wskazującą na zachód, skąd nacierała armia niemiecka. Po tym zdarzeniu rozegrała się bitwa pod Augustowem zakończona wielkim zwycięstwem wojsk rosyjskich. W bitwie tej, według relacjonujących, żaden ze świadków objawienia nie zginął. Wiadomość o tym zdarzeniu została opublikowana w prasie kościelnej i świeckiej, m.in. w polityczno ekonomicznym piśmie „Wiadomości giełdowe” (ros. Биржевые Ведомости), wywołując duże poruszenie w wojsku.
Pierwsze ikonograficzne wizerunki tego wydarzenia pojawiły się jeszcze w 1914 roku, zaś pierwszą wersję ikony o charakterze Eleusy wykonał malarz i grafik Iwan Sidorowicz Iżakiewicz, a projekt ten w postaci grafiki ukazał się drukiem 21 listopada 1914 r. w dzienniku „Niwa”.
Drogi krzyżowe z ikoną odbywają się współcześnie na terenie rejonu kletskiego, gromadząc wielu wiernych i odnotowując przypadki cudownych uzdrowień.