Alfred Lityński

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas życia

  Alfred Lityński żył w latach 1880-1945.

  Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

  Związany z Suwalszczyzną wybitny profesor hydrobiolog był synem lekarza kolejowego Mikołaja i Marii z domu Lipnickiej. Urodził się 16 września 1880 r. w Biełgradzie w Besarabii (obecnie miasto Bilhorod-Dnistrovskyi, na Ukrainie). Po uwięzieniu ojca za udział w związku rewolucyjnym i zesłaniu go do Drui w guberni wileńskiej, opiekę nad chłopcem przejął jego dziadek w Żytomierzu.

  Jego najszersza działalność naukowa związana jest ze stacją hydrobiologiczną w Starym Folwarku nad jeziorem Wigry.

  Zainteresowania Alfreda Lityńskiego były bardzo szerokie. Jego dorobek naukowy obejmuje 38 publikacji, z czego 28 pochodzi z okresu „wigierskiego”.

  W Starym Folwarku powołano Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego – obiekt edukacyjny WPN-u, mieszczący się w odremontowanym budynku dawnej Stacji Hydrobiologicznej. Ekspozycja poświęcona patronowi umieszczona jest na początku ciągu zwiedzania wystaw Muzeum Wigier.

  Polskie Towarzystwo Hydrobiologiczne ustanowiło medal imienia prof. Alfreda Lityńskiego, który jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania. Nadawany jest za wybitne osiągnięcia naukowe, organizacyjne lub popularyzatorskie w szeroko pojętej dziedzinie hydrobiologii.

  Alfred Lityński jest również patronem ulicy w Suwałkach.

  Opis kontekstów historycznych

  Lityński studiował w Dorpacie na wydziale matematyczno – przyrodniczym. W 1902 roku został usunięty z uczelni za udział w strajku studenckim. Tam przyuczał się przy ojcu do zawodu felczera. W 1905 roku podjął dalsze studia w Krakowie. Żywo zainteresował się zagadnieniami związanymi z fauną wód. Doktoryzował się w 1913 roku na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 1916 roku służył w Legionach Polskich. Po dziewięciu latach rehabilitował się na Uniwersytecie Warszawskim z zakresu hydrobiologii i jako docent prowadził do 1936 roku wykłady na Wydziale Przyrodniczym. Dodatkowo kierował (nieprzerwanie do 1939 roku)Stacją Hydrobiologiczną na Wigrach koło Suwałk, którą na zlecenie Instytutu Biologii Doświadczalnej, założył w 1920 roku.

  W czasie II wojny światowej wstąpił do konspiracji. W randze podporucznika, o pseudonimie ,,Leśny” należał do sztabu Suwalskiego Obwodu AK. Po wyzwoleniu objął funkcję powiatowego inspektora rybactwa w Czerwonym Folwarku. Niebawem jednak został aresztowany przez NKWD i deportowany do ZSRR. Zmarł w drodze na zesłanie w pobliżu Smoleńska. Spoczywa prawdopodobnie na Cmentarzu Tichawińskim.

  Alfred Lityński odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi (1933) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski(1937). Za działalność naukową otrzymał medal Pro limnologia optime merito na Kongresie Limnologów w Sztokholmie.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł