Zagroda tatarska w Radomsku

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Radomszczańska zagroda tatarska została zbudowana w 1875 roku przez cieślę Adama Gałwę. Została przebudowana po II wojnie światowej. Jest to jedyny w tej części Polski taki obiekt.

  Fot. Alicja Kacprowicz (PSP Pławno)

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Dawną wieś Stobiecko Miejskie cechowała specyficzna, jak na ten rejon, zabudowa. Kryte strzechą domy ustawione były szczytem do drogi, do których przylegały, stojące prostopadle, zabudowania gospodarcze. Od strony drogi stała szopa – wozownia z chlewikiem dla drobiu i drwalnią. Chata zbudowana była z bali drewnianych łączonych na tzw. jaskółczy ogon, miała niewielkie otwory okienne i dwuspadowy wysoki dach pokryty trzciną. Zwarty układ łączących się ze sobą budynków oraz brak okien od strony drogi nadawał zagrodzie charakter obronny.

  Fot. Alicja Kacprowicz (PSP Pławno)

  Opis kontekstów historycznych

  Zabytkowa zagroda położona jest w jednej z dzielnic Radomska o nazwie Stobiecko Miejskie. Stobiecko było niegdyś wsią, a najstarsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1266 r. Według miejscowej legendy, niegdyś mieli się tu osiedlić jeńcy tatarscy. Niektórzy uważają, że mieszkańców Stobiecka nazywano Tatarami nie z racji narodowości, ale z powodu powszechnej na tych terenach uprawy gryki zwanej popularnie tatarką, o czym wspomina nawet Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich.

  Obecnie w dawnym Stobiecku Miejskim istnieje tylko jedna całkowicie zachowana zagroda „tatarska” – położona przy ulicy Częstochowskiej nr 9. Oprócz niej są dwa domy przebudowane z dawnych „tatarskich” zagród przy ulicach Częstochowskiej i Św. Rocha oraz jeden dom w stanie całkowitej ruiny.

  Fot. Alicja Kacprowicz (PSP Pławno)
  Fot. Alicja Kacprowicz (PSP Pławno)

  Województwo: łódzkie
  Gmina: Radomsko