Miasteczko na Szlaku Kultur w Biłgoraju

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Hinko Ethiopus

  Czas powstania: XIV w. opis kontekstów historycznych: Początki osadnictwa na będzińskiej...

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Pierwsze prace budowlane ruszyły w 2009 roku. W 2010 roku udało się wybudować fundamenty pod synagogę, dom Singera oraz Dom Dialogu. Później nastąpiła przerwa w realizacji, która była związana z wykupowaniem gruntów i poszukiwaniem inwestora na usługi komercyjne. Obecnie miasteczko nie jest jeszcze ukończone, prace nad kolejnymi elementami architektury nadal trwają.

  Opis cech fizycznych i historia miasteczka

  Miasteczko Kresowe znajduje się w Biłgoraju na ul. I.B. Singera, kilka minut pieszo od centrum. Pomysłodawcą oraz głównym fundatorem miasteczka jest Tadeusz Kuźmiński, przedsiębiorca z Biłgoraja. Projekt realizowany jest przez Fundację Biłgoraj XXI.

  Jest to malownicze miejsce, odtworzone jako typowe miasto kresowe z przełomu XIX i XX wieku. Docelowo w miasteczku mają powstać dwa rynki: polski i żydowski, który jest już prawie ukończony. Wzorem dla zabudowań były okoliczne miasteczka, między innymi Goraj i Frampol. Pierzeja zachodnia wzorowana jest natomiast na przedwojennym rynku z Tomaszowa Lubelskiego. W centrum miasteczka znajduje się synagoga wzorowana na XVII świątyni z miejscowości Wołpie. W miasteczku znajdziemy też odbudowany dom Izaaka Singera, pisarza związanego z Biłgorajem i laureata Nagrody Nobla z dziedziny literatury.

  W planach jest zbudowanie na terenie Miasteczka Kresowego karczmy, rynku polskiego z murowaną zabudową, drewnianego kościoła, cerkwi oraz warzelni piwa.

  Miasteczko na Szlaku Kultur nie jest tylko skansenem. Na jego terenie można znaleźć lokale usługowe umiejscowione w drewnianych budynkach. Można tu także zamieszkać – obecnie miasteczko pomieści około 100 rodzin w lokalach o przystępnych cenach.

  Poprzedni artykułŁaweczka Izaaka Baszewisa Singera
  Następny artykułPiróg biłgorajski