Czas powstania
Pierwsze prace budowlane ruszyły w 2009 roku. W 2010 roku udało się wybudować fundamenty pod synagogę, dom Singera oraz Dom Dialogu. Później nastąpiła przerwa w realizacji, która była związana z wykupowaniem gruntów i poszukiwaniem inwestora na usługi komercyjne. Obecnie miasteczko nie jest jeszcze ukończone, prace nad kolejnymi elementami architektury nadal trwają.
Opis cech fizycznych i historia miasteczka
Miasteczko Kresowe znajduje się w Biłgoraju na ul. I.B. Singera, kilka minut pieszo od centrum. Pomysłodawcą oraz głównym fundatorem miasteczka jest Tadeusz Kuźmiński, przedsiębiorca z Biłgoraja. Projekt realizowany jest przez Fundację Biłgoraj XXI.
Jest to malownicze miejsce, odtworzone jako typowe miasto kresowe z przełomu XIX i XX wieku. Docelowo w miasteczku mają powstać dwa rynki: polski i żydowski, który jest już prawie ukończony. Wzorem dla zabudowań były okoliczne miasteczka, między innymi Goraj i Frampol. Pierzeja zachodnia wzorowana jest natomiast na przedwojennym rynku z Tomaszowa Lubelskiego. W centrum miasteczka znajduje się synagoga wzorowana na XVII świątyni z miejscowości Wołpie. W miasteczku znajdziemy też odbudowany dom Izaaka Singera, pisarza związanego z Biłgorajem i laureata Nagrody Nobla z dziedziny literatury.
W planach jest zbudowanie na terenie Miasteczka Kresowego karczmy, rynku polskiego z murowaną zabudową, drewnianego kościoła, cerkwi oraz warzelni piwa.
Miasteczko na Szlaku Kultur nie jest tylko skansenem. Na jego terenie można znaleźć lokale usługowe umiejscowione w drewnianych budynkach. Można tu także zamieszkać – obecnie miasteczko pomieści około 100 rodzin w lokalach o przystępnych cenach.