Jarmarki frampolskie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Historia jarmarków frampolskich sięga aż do daty 31 grudnia 1738 roku, kiedy to król August III udzielił Markowi Antoniemu Butlerowi przywilej na organizowanie jarmarków we Frampolu.

  Opis cech fizycznych

  Jarmark we Frampolu niezmiennie od lat obywa się w okolicach ulicy Cmentarnej. Pierwotnie odbywał się on na miejscowym Rynku oraz na tak zwanym „Ściannym”.

  Rys historyczny

  W 1738 roku został wydany przywilej królewski Augusta III ustanawiający we Frampolu 5 jarmarków i targ, co niedzielę. W 1789 roku było to już 7 jarmarków. W roku 1810 wystosowano podanie do Namiestnika Królewskiego o pobieranie Targowego i Jarmarcznego. W źródłach nie ma wiele informacji o przebiegu jarmarków w tym czasie, zachowało się natomiast wiele informacji z czasów I i II wojny światowej oraz czasów powojennych.

  W przedwojennym Frampolu jarmark gromadził się w dwóch miejcach – na wspomnianym już Rynku oraz „Ściannym”. Handlarze mieli swoje stałe miejsca, szczególnie na Rynku, gdzie ustawienie było jasno określone. Na jarmark frampolski zjeżdżali się nie tylko mieszkańcy okolicznych miast i wsi ale również – jak to określali wówczas mieszkańcy Frampola – „ludzi
  ze świata”.

  Jarmark charakteryzował się bogactwem produktów oraz tradycjami z nim związanymi. Ludzie handlowali tu między innymi zbożem, artykułami żywnościowymi, trzodą, bydłem i ptactwem. Na końcu targowiska ustawiali się także handlarze koni. Można tu było kupić nie tylko artykuły rolnicze ale również wyroby i towary wytworzone przez szewców, krawców, garncarzy, sitarzy i innych rzemieślników.

  Oprócz handlarzy na jarmarku można było spotkać grajków, zagrać w gry oraz posłuchać historii opowiadanych przez ludzi z najdalszych zakątków Polski.

  Handlowi towarzyszyło tzw. „po jarmarczne”. Około godziny 12 jarmark dobiegał końca, a kupcy i handlarze udawali się na Anioł Pański. Po modlitwie rozpoczynała się uczta w licznych restauracjach znajdujących się na terenie Frampola. Można było usłyszeć śpiewy, wypić piwo beczkowe i zjeść lokalne potrawy jak kiełbasa domowej roboty, duszona wątróbka z cebulką czy boczek. Zabawa kończyła się wieczorem, kiedy zapadał zmrok.

  Jarmark we Frampolu odbywa się do dzisiaj. Handlarze zbierają się na placu targowym w każdy poniedziałek. Jarmark trwa od wczesnych godzin porannych do około południa.

  Targowisko – miejsce gdzie kiedyś odbywały się jarmarki. Obecnie czynne.