Czas powstania

Pierwsze święto Cebuli zostało zorganizowane w 2009 roku.

Opis cech fizycznych

Organizatorem wydarzenia pierwotnie był Gminny Ośrodek Kultury w Goraju. Święto miało na celu upamiętnienie i przypomnienie tradycji gminy związanej z uprawą cebuli na szeroką skalę na okolicznych terenach (dokładnie w Goraju i Zastawiu). Podczas tego wydarzenia odbywa isę festyn, podczas którego można posłuchać utworów lokalnych zespołów muzycznych wykonujących przeróżne rodzaje muzyki. Są to głównie artyści śpiewający pieśni ludowe i prezentujący muzykę rozrywkową. Organizuje się także wybory miss oraz gry zespołowe i konkursy. Wszystko to powiązane z tradycją – do konkursów należy na przykład jedzenie cebuli na czas.

Ze względu na tardycje związane z uprawą tego warzywa, mieszkańców Goraja i Zastawia nazywano i nazywa się nadal „Cebularzami”.

Rys historyczny

Święto Cebuli nawiązuje do czasów przedwojennych, kieyd to w Goraju i Zastawiu hodowano i handlowano na szeroką skalę warzywami, a szczególnie cebulą. Tradycje te sięgają jednak jeszcze dalszych czasów. W inwentarzu gorajskim z 1615 roku możemy znaleźć informację, że „4 grządki cebuli znajdują się w ogrodzie przy folwarku”, a w 1795 r. w tym ogrodzie siano kilkanaście zagonów cebuli, między innymi dymki. Możemy też przeczytać, iż w II połowie XIX wieku Gorajanie uprawiali wiele typów warzyw „w wielkich ilościach i dobrym gatunku”.

Handlarze cebuli z Goraja do dzisiaj sprzedają ją na okolicznych jarmarkach czy targach.

Fot. GOK Goraj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj