Kazimierz Jurkiewicz

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  Lata życia

  24 marca 1912 – 20 stycznia 1985

  Życiorys

  Kazimierz Jurkiewicz urodził się  24 marca 1912 w Goraju, zmarł 20 stycznia 1985 w Gdyni. Był uczestnikiem pierwszego rejsu dookoła świata pod polską banderą.

  Szkołę podstawową ukończył w Warszawie, a średnią w Kraśniku na Lubelszczyźnie. W 1931 roku zdał egzamin do Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. W 1934 roku ukończył wydział pokładowy uzyskując jedną z najwyższych lokat. W nagrodę za dobre osiągnięcia został zaangażowany przez legendarnego dowódcę „Daru Pomorza” Konstantego Maciejewicza jako instruktor w czasie rejsu dookoła świata. Po przeszkoleniu wojskowym Kazimierz Jurkiewicz został zatrudniony na transatlantyku „Piłsudski”. Dyplom kapitana żeglugi wielkiej otrzymał w 1951 roku i jako kapitan podjął pracę na statku szkoleniowym „Zew Morza”. Dwa lata później został komendantem „Daru Pomorza.”

  Posiadał ogromne doświadczenie zawodowe jako komendant żaglowca. „Dar Pomorza” pod jego dowództwem zwyciężał w 1972 i 1974 roku, a w roku 1976 odbył najpiękniejszy rejs do Stanów Zjednoczonych na ich 200–lecie.

  Wychował wiele pokoleń marynarzy, oficerów i kapitanów.Za te i inne dokonania otrzymał wiele nagród, między innymi:

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
  • Zasłużony Nauczyciel PRL
  • Zasłużony dla Ziemi Gdańskiej
  • Odznaka Gryfa Szczecińskiego
  • Złota Odznaka Zasłużony Pracownik Morza

  W roku 2003 długoletni starszy oficer Daru Pomorza (29 lat służby) – kpt. ż. w. Józef Kwiatkowski napisał książkę pt. „DAR POMORZA REJSY I ZAŁOGA”. Na 547 stronach zawarta jest cała historia statku. Książka ta pozwala nam poznać tą część stałej załogi Daru, która związała z tym żaglowcem całe swoje życie zawodowe. Można tam przeczytać również o Kazimierzu Jurkiewiczu.

  Jurkiewicz należy do rekordzistów, jeśłi chodzi o czas spędzony na morzu: 32 lata pracy na Darze, w tym 25 lat jako komendant R/O.

  Podczas „Operacji Żagiel” 1976 norweski kapitan K. Thorsen, komendant „Christiana Radicha”, uroczyście pożegnał odchodzącego na emeryturę komendanta Jurkiewicza w imieniu wszystkich komendantów statków szkolnych uczestniczących w tej imprezie.

  Po utworzeniu muzeum Dar Pomorza (1982) został jego pierwszym kustoszem.

  Zmarł 20 stycznia 1985r. Został pochowany na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni. Jego imię nosi Szkoła Podstawowa nr 39 w Gdyni przy ul. Admirała Unruga.