Czas powstania

Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej po raz pierwszy odbył się w 2015 roku.

Opis Cudu Regionu

Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec ma charakter konkursowy. Odbywa się co roku i ma na celu popularyzowanie kultury ludowej i folkloru. Odbywa się również po to, aby zmotywować społeczeństwo do aktywności artystycznej i zaprezentować dorobek artystyczny gminnych zespołów. Podczas festiwalu prezentowana jest także twórczość Anny Malec, autorki utworu „Piejo, kury piejo” który wykorzystał Grzegorz Ciechowski.

Festiwal jest już stałym elementem tutejszej kultury. Podczas jego trwania odbywa się konkurs piosenki ludowej, gdzie możemy posłuchać utworów wykonywanych przez zespoły ludowe z regionu. W poprzednich latach można było także posłuchać śpiewu córki Anny Malec. Wydarzenie to pozwala odkryć zapomniane pieśni i melodie ludowe oraz wymienić doświadczenia związane
z kulturą z dawnych lat.

Anna Malec

Urodziła się 6 września 1910 roku. Mieszkała w Jędrzejówce, gdzie odbywa się coroczny festiwal. Była śpiewaczką ludową. Najsłynniejszym jej utworem było „Piejo, kury piejo”, którą to wykonała na festiwalu w Kazimierzu. Jako źródło archiwalne piosenkę wykorzystał Grzegorz Ciechowski, co wbudziło kontrowersje dotyczące głównie praw autorskich.

W regionie była najbardziej znaną śpiewaczką ludową. Znała kilkaset pieśni ludowych, tworzyła również własne utwory.

Anna Malec była laureatką I Nagrody Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w latach 1969 i 1972 oraz otrzymała Nagrodę imienia Oskara Kolberga w 1983 roku.

Zmarła 1 lutego 1991 roku.

Anna Malec
Mural na Muzeum w Jędrzejówce przedstawiający Annę Malec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj