Cmentarz żydowski w Goraju

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Hinko Ethiopus

  Czas powstania: XIV w. opis kontekstów historycznych: Początki osadnictwa na będzińskiej...

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Stary cmentarz żydowski powstał po 1600 roku, a nowy około 1850 roku.

  Opis cech fizycznych

  Powierzchnia strego cmentarza wynosi 0,51 ha. Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstał – szacuje się na XVII wiek ze względu na powstanie w tym czasie w Goraju synagogi. Położony jest dokładnie w odległości 230 metrów na południowy-zachód od gorajskiego rynku, przy ulicy Cmentarnej. Został wyłączony w użytkowania z powodu przepełnienia. Ostatni pochówek odbył się w 1850 roku.

  Na temat nowego cmentarza można znaleźć więcej informacji. Znajduje się on przy ulicy Cmentarnej, obok czynnego cmentarza grzebalnego. Czas jego powstania przypisuje się na rok około 1850. Jego obszar również wynosi około 0,5 ha. Funkcjonował w latach 1850-1942. Cmentarz jest ogrodzony siatką i nie posiada kwater. Na powierzchni całego cmentarza nie ma żadnych nagrobków, znajdują się tu tylko dwa symboliczne kamienie (piaskowce). Na jednym z nich wykuto herb żydowski i znicz a na drugim napis „Cmentarz żydowski, pomordowanym 1940-1942”. Porośnięty jest trawą i dużą ilością drzew. Opiekują się nim uczniowie tutejszej szkoły.

  Rys historyczny

  Tuż po wojnie nagrobki z nowego cmentarza zostały rozgrabione i użyte do budowy budynków gospodarczych, prawdopodobnie tych zniszczonych pożarami (Goraj do XX wieku był miastem składającym się głównie z zabudowy drewnianej, przez co częstym były tu też pożary). Po tym wydarzeniu ustawiono tutaj symboliczne kamienie, które wykonał Zbigniew Gorzkowski.

  W 2003 roku, po jednej z większych ulew, w pobliżu cmentarza przy drodze znaleziono kości. Na prośbę ludzi Urząd Gminy je zakopał.

  W 2004 roku miała miejsce liczna pielgrzymka Żydów, którzy przyjechali w celu obejrzenia cmentarza.

  Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej sztetl.org.pl