Raczkowska Szopka Noworoczna

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Raczkowska Szopka Noworoczna organizowana jest od 2004 roku.

  Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

  Raczkowska Szopka Noworoczna to amatorskie widowisko teatralne o zasięgu regionalnym, którego kanwa osnuta jest wokół historii narodzin Jezusa, przełożona na język współczesny i opowiedziany w sposób niebanalny, odbiegający od tradycyjnego przedstawienia jasełkowego.

  Partnerami widowiska organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach są: Koło Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej, sołectwa z terenu gminy Raczki, Koło Gospodyń Raczkowskich, Stowarzyszenie Małoraczkowiacy znad Rospudy. Raczkowska Szopka Noworoczna była organizowana zarówno w plenerze, jak i w gościnnej sali Domu Parafialnego.

  Aktorki występujące w spektaklu. Fot. KOH

  Opis kontekstów historycznych

  Do roku 2020 zorganizowano XVI edycji Raczkowskiej Szopki Noworocznej. W dwugodzinnym spektaklu bierze udział kilkudziesięciu amatorskich aktorów z gminy Raczki i spoza niej, zaś w widowisko wplecione są miejscowe tradycje oraz historia dawnego pogranicza. Od pierwszej edycji opracowaniem scenariusza do widowiska zajmuje się Anna Dorota Halicka. Przygotowania aktorów trwają kilka miesięcy, zaś budowa scenografii na styczniowy spektakl trwa prawie tydzień.

  Aktorzy na scenie. Fot. KOH

  Raczkowska Szopka Noworoczna skupia i pokazuje to, co w mieszkańcach najlepsze – talenty muzyczne, taneczne, aktorskie, kabaretowe, gościnność, życzliwość, szacunek do historii, do swoich korzeni. W roku 2020 na scenie wystąpiło rekordowo ponad stu aktorów, zarazem jest to jeden z największych na Suwalszczyźnie spektakli teatralnych przyciągających każdego roku tłumy widzów oraz media.

  Widownia. Fot. KOH