Palinocka nad Rospudą

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Czas powstania

    Palinocka nad Rospudą organizowana jest od roku 2004.

    Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

    Do roku 2021 odbyło się siedemnaście edycji interdyscyplinarnego przedsięwzięcia, jakim jest Palinocka nad Rospudą. Organizatorem wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach. Miejscem wydarzenia są urokliwe plenery nad rzeką Rospudą w Raczkach i w ruinach pałacu Paca w Dowspudzie.

    Największa Palinocka w Polsce, to wydarzenie będące niezapomnianym przeżyciem, któremu towarzyszą koncerty, pokazy filmowe, pokazy tańca z ogniem, warsztaty tańca i śpiewu, kiermasz jadła regionalnego, konkursy wicia wianków i szukania kwiatu paproci oraz przede wszystkim obrzęd palinockowy w wykonaniu Koła Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej oparty na scenariuszu opracowanym przez Annę Dorotę Halicką.

    Opis kontekstów historycznych

    Palinocka to prastare święto ognia i wody, słońca i księżyca, urodzaju i płodności, radości i miłości. Nasi pradziadowie sercem pojmowali to przedziwne, czerwcowe zjawisko. W różnych regionach Polski znane są inne nazwy tego święta: Kupalnocka, Kupalinka, Noc Kupały, Sobótka, po chrystianizacji Noc Świętojańska i Wianki, a w Raczkach leżących na dawnym pograniczu Polsko- Pruskim, po prostu Palinocka, co w dawnym znaczeniu oznaczało palącą się noc.

    Dawniej nad brzegiem Rospudy rozpalono ogniska, panny pląsały i śpiewały, nie zapomniały też o rzuceniu w nurt rzeki splecionego własnoręcznie wianka. Zaklęta w wianku magia pozwoliła dowiedzieć się, czy w nadchodzącym roku poznają swego przyszłego męża. Młodzi, pełni radości wychodzili na wzgórza, pola, nad rzeki i rozpalali ogniska, by skakać wokół nich i wśród śpiewów prowadzić korowody do białego rana.

    Uczestnicy wydarzenia podtrzymują dawne, lokalne tradycje i w pełni radości są chętni do zabawy. Zdawać by się mogło, że tego wieczora nawet przyroda wspiera działania człowieka – cudowny ciepły wieczór, bezchmurne niebo, księżyc w pełni, czy choćby nocny koncert świerszczy stanowią dopełnienie scenerii.

    Czerwcowe, letnie wydarzenie przyciąga tłumy ludzi z całej Polski, a relacjonuje je media z całego regionu.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł