Czas powstania

Raczkowski Dom Regionalny założony został w roku 2003 staraniem Anny Doroty Halickiej.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Lokalne muzeum etnograficzne o nazwie Raczkowski Dom Regionalny ma swoją siedzibę w Raczkach przy ulicy Raczkowskiej 15 i jest bardzo klimatycznym punktem na mapie Raczek.

Początki zbiorów datowane są na rok 2003. Zdecydowana większość, to darowizny od mieszkańców gminy Raczki, pozostałe znaleziono podczas poszukiwań. Osobą, która zapoczątkowała historię domu regionalnego i zgromadziła niezliczone eksponaty, jest obecna dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Raczkach – Anna Dorota Halicka.

Otwarta furtka i kolorowy ogródek zapraszają każdego, by skierował kroki do domu, który jest prawdziwym skarbcem, i intrygującą mieszanką. Są tu ukryte tajemnice prosto ze strychu, z babcinego kufra, z kartek starych albumów z fotografiami. Jest mrok i światło naftowej lampy. Trzeszczy stara podłoga i skrzypią drzwi od szafy. Nie tyka zegar, bo czas stoi w miejscu. Pachnie starymi meblami, naftaliną i miętą. Można tu otrzeć się o historię, zamkniętą w fotografiach, dokumentach i przedmiotach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, które gdyby mogły przemówić, opowiedziałyby o przyjaźni, nadziei, miłości. Raczkowskie zbiory mają magnetyczną siłę przyciągania nie tylko ze względu na swoją wartość. Jest w nich zaklęty czas i dusze wielu ludzi. Każdy przedmiot był niemym świadkiem pokoleń, które rodziły się, starzały i umierały. W zbiorach znajdują się także judaika.

Raczkowskie zbiory można obejrzeć podczas letnich miesięcy, kiedy dom jest udostępniony do zwiedzania. Wcześniej należy skontaktować się z pracownikiem Gminnego Ośrodka Kultury w Raczkach.

Opis kontekstów historycznych

Raczkowski Dom Regionalny stanowi ogniwo łączące przeszłość z teraźniejszością poprzez popularyzację dawnej i współczesnej kultury. Tu także skupia się młodzież, która działa w Kole Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej. Ich działalności przyświeca motto: „Będę uczył się z przeszłości, żył teraźniejszością i ufnie patrzył w przyszłość”. Poprzez rozwój aktywności i twórcze uczestnictwo w życiu społecznym młodzi kształtują poczucie bycia sobą i u siebie. Raczkowski Dom regionalny stał się jedną z wizytówek raczkowskiej gminy, która szczególnie jest ceniona przez turystów i wykonawców kameralnych koncertów i warsztatów artystycznych.

Ponadto dom regionalny otwarty jest dla szkół na zajęcia edukacji regionalnej. Przychodząc na zajęcia do Raczkowskiego Domu Regionalnego udamy się na spacer po jego wnętrzach, szukając odpowiedzi na pytania: „Jak kiedyś żyli ludzie”? „Co jedli”? Co na siebie „przywdziewali”? „Czym się zajmowali i jakie mieli zwyczaje”? Po drodze zobaczymy wiele ciekawych eksponatów, poznamy ich nazwy i przeznaczenie. Sprawdzimy, czy dzieci rozpoznają ich funkcje. Zajęcia są jednocześnie przystępnym sposobem na pierwsze zwiedzanie muzealnych zakątków przez najmłodszych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj