Aleksander Karaś

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas życia

  Aleksander Karaś żył w latach 1888-1970.

  Opis cech Gminnego Cudu Regionu

  Znachor i zielarz Aleksander Karaś urodził się w roku 1888 w Małych Raczkach w dawnej gminie Koniecbór, a obecnie Raczki, w powiecie suwalskim. Był synem gospodarzy- Ludwika i Katarzyny z Kłoczków.

  Aleksander Karaś po śmierci pierwszej żony Apolonii z Bubrowskich (tragicznie zmarłej w lipcu 1915 roku), niedługo po powrocie z wojny wziął ślub z Józefą Pietrulińską z Jabłońskich. Słynny na całą Polskę zielarz zmarł w Małych Raczkach w roku 1970. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Raczkach.

  Aleksander Karaś to postać nietuzinkowa, mająca wszelkie predyspozycje i cechy osoby wybitnej. Jego szczera i często bezinteresowna chęć pomagania ludziom rozniosła się sławą, szczególnie w trudnych czasach Polski Ludowej.

  Znachor Aleksander Karaś, mimo wieloletnich problemów z prawem, zyskał miano „doktora”, a leczyli się u niego nie tylko chłopi z regionu, ale również dygnitarze z całej Polski.

  Aleksander Karaś w rosyjskim mundurze konnego artylerzysty. Monidło.

  Opis kontekstów historycznych

  Urodzony w rodzinie chłopskiej Karaś tuż przed wybuchem I wojny światowej powołany został, jak wielu młodych mężczyzn z okolicy, do armii carskiej. Niedługo po rozpoczęciu działań wojennych, po wkroczeniu na teren Prus Wschodnich, Aleksander Karaś został ciężko ranny w kręgosłup. W późniejszym okresie wojny, prawdopodobnie w wyniku ewakuacji Karaś trafił do Moskwy, gdzie pełnił rolę sanitariusza. Tam też zdobył ogromną wiedzę na temat anatomii człowieka i leczenia ciężkich urazów żołnierzy. Połączenie zdobytej wiedzy medycznej wraz ze znajomością tajników ziołolecznictwa pozwoliło Karasiowi, na wykorzystanie zdobytych umiejętności w leczeniu mieszkańców okolicznych wsi, a później przyjezdnych nawet z odległych zakątków województwa i kraju.

  W roku 2021 o wybitnym znachorze powstał krótkometrażowy film dokumentalny pt. „Primum non nocere. Opowieść o zielarzu znad Rospudy”. Zielarza upamiętniono również założeniem Izby Pamięci imienia Aleksandra Karasia w Małych Raczkach.

  Aleksander Karaś w latach 50. XX wieku.