Czas powstania
Figura Matki Bożej Sejneńskiej pochodzi z XIV lub początku XV wieku.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
W bazylice mniejszej pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach znajduje się sanktuarium Matki Bożej Sejneńskiej.
Przedmiotem kultu jest słynąca łaskami gotycka rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Od wysokości ramion, figura jest pionowo rozcięta – po otwarciu szafki uchylone drzwi tworzą poły płaszcza. W centrum znajduje się przedstawienie Trójcy Świętej: Boga Ojca, ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego pod postacią gołębicy. Na skrzydłach płaszcza przedstawiono natomiast dwóch rycerzy zakonnych w białych płaszczach z czarnymi krzyżami, w otoczeniu grupy ludzi. Ponadto na lewym skrzydle przedstawiono papieża w tiarze.
Opis kontekstów historycznych
Figura jest prawdopodobnie dziełem nieznanego artysty z Gdańska. Pochodzi z XIV lub początku XV w. Należy do oryginalnych przedstawień zwanych madonnami szafkowymi. Prawdopodobnie pełniła niegdyś funkcję ołtarza polowego.
Na początku XVII wieku do klasztoru sprowadzono słynącą łaskami drewnianą figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem, którą początkowo opiekowali się dominikanie, a od XIX wieku księża diecezjalni.
7 września 1975 roku sejneńska Madonna za zgodą papieża Pawła VI została koronowana. Mszę koronacyjną celebrował wówczas kardynał Karol Wojtyła, a homilię o znaczeniu Maryi w życiu każdego człowieka wygłosił Prymas Polski Stefan Kardynał Wyszyński. Figura znajduje się w ołtarzu kaplicy północnej. Na co dzień pozostaje zamknięta.