Czas powstania
Rezerwat przyrody „Glinki” założono w roku 1971.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Rezerwat przyrody „Glinki” mieści się w gminie Sztabin, na terenie i pod nadzorem nadleśnictwa Augustów. Jest to niewielki rezerwat o powierzchni 1.79 hektara.
Rezerwat został utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 13 października 1971 roku. Rezerwat zalicza się do rodzaju rezerwatów typu florystycznego, podtypu roślin zarodnikowych. Typ ekosystemu występującego w rezerwacie to ekosystem leśny i borowy, zaś podtyp– lasów mieszanych nizinnych.
Opis kontekstów przyrodniczych
Obszar rezerwatu podlega ochronie czynnej. W ramach zadań ochronnych przewidziane jest zaniechanie działań w otoczeniu rezerwatu mogących spowodować zmianę poziomu wód gruntowych w jego granicach, a także kontrolowana regulacja ocienienia stanowisk pióropusznika, polegająca na ewentualnym usuwaniu roślinności zacieniającej te stanowiska.
Przedmiotem ochrony w rezerwacie jest stanowisko paproci pióropusznika strusiego (ok. 450 sztuk) – jedyne w północno- wschodniej części Puszczy Augustowskiej. Osobliwością rezerwatu jest również gromadne występowanie czosnku niedźwiedziego. Jedyny typ lasu występujący na terenie rezerwatu to grąd czyśćcowy i murszowy.