Czas powstania

Został założony na początku XIX w.

Fragment cmentarza

Opis cech fizycznych

Cmentarz w Mariańskim Porzeczu ogrodzony jest murem z dużych łupanych kamieni polnych. Nekropolia posiada prosty układ kompozycyjny. Po środku szerokości cmentarza wytyczona jest aleja główna, która wiedzie od bramy wjazdowej przez całą długość cmentarza do drewnianego wysokiego krzyża, umieszczonego w tylnej, nowszej części cmentarza. Na cmentarzu rosną akacje i liczne dęby, wśród których są bardzo stare, uznane za pomniki przyrody.

Pomnik przyrody na terenie cmentarza
Jedno z drzew uznanych za pomnik przyrody

Znajduje się tu wiele nagrobków z szarego piaskowca, granitu, kutego i odlewanego żelaza pochodzących z II połowy XIX w. i początku XX w.

Wśród nagrobków wyróżniających się znacznymi wartościami historycznymi i artystycznymi można wymienić:

– groby rodziny Daszewskich w tym: Antoniny z Kamieńskich Daszewskiej, właścicielki dóbr Siedzów, zm. 1877 r., Józefa Jasińskiego zm. 1836 r., Marianny Jasińskiej zm. 1837 r., Ludwiki Zadery zm. 1872 r.

Grób rodziny Daszewskich oraz Ludwiki Zadery

– nagrobek rodziny Widłaków w formie obelisku zwieńczonego figurą Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej.

Grób rodziny Widłaków

– nagrobek ks. Józefa Szummera zm. 1918 r., który pracował w parafii w Mariańskim Porzeczu aż 52 lata. – nagrobek  z rzeźbą Chrystusa dźwigającego krzyż na postumencie z połowy XX w., rzeźbę wykonał samouk Wojciech Fuks z Goźlina.

Grób ks. Szummera

Opis kontekstów historycznych

Obecny cmentarz powstał na początku XIX w. i  w ostatnich latach został powiększony na całej szerokości w kierunku północno-wschodnim. Został usytuowany kilkaset metrów od kościoła (Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu) i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zamieszkanych posesji, w środku wsi. Wynika to z faktu, że kiedy cmentarz zakładano teren wokół niego nie był zamieszkały, bo nie było jeszcze Mariańskiego Porzecza. Kiedy powstawała wieś w drugiej połowie XIX w. ludzie budowali swoje domostwa przy cmentarzu. Na cmentarzu w Mariańskim Porzeczu z biegiem lat stawiano okazałe nagrobki, które obecnie mają szczególną wartość – nie tylko historyczną. Na cmentarzu bowiem znajdują się groby księży Marianów, pełniących posługę w Sanktuarium w Mariańskim Porzeczu m.in. księdza Juliana Kułakowskiego zmarłego w 1966 r. czy księdza Jana Kani zmarłego w 1973 r.

Fragmenty cmentarza, w tym grób ks. Kułakowskiego oraz ks. Kani.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj