Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  2007 r.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów uczestniczy w rekonstrukcjach historycznych różnych okresów. Grupa wciela się nie tylko w walecznych rycerzy z czasów średniowiecza, lecz sięgają także do starożytności, i odtwarzają bitwy i potyczki z XVII w. i II wojny światowej.

  Wraz z Bractwem Rycerskim w inscenizacjach bierze udział Zespół Tańca Dawnego, który prezentuje tańce i zwyczaje dworskie z XVII w. Damy dworu i paziowie ubrani w specjalnie przygotowane stroje, przenoszą widzów do odległych czasów, gdzie panowała dworska etykieta i rycerskie obyczaje.

  Rekonstruktorzy w średniowiecznych strojach fot. https://www.rycerstwo.szydlow.pl

  Opis kontekstów historycznych

  Bractwo powstało by odtwarzać i kultywować zwyczaje rycerskie, m.in. walki na miecze i szable w średniowiecznych strojach i ekwipunku. Inscenizacje ukazują wydarzenia, które są ważne, lecz niejednokrotnie nieznane. Stroje i uzbrojenie używane podczas rekonstrukcji wymagają specjalnego przygotowania, niejednokrotnie przygotowuje się technikami historycznymi.

  Pomysł utworzenia bractwa był inspirowany średniowiecznym klimatem Szydłowa, obecnością zamku i murów obronnych, wśród których odbywa się wiele wydarzeń odwołujących się do historii średniowiecznego miasteczka. Grupy rekonstrukcyjne ubogacają lokalne wydarzenia takie jak m.in. Turniej Rycerski o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego, kiedy mają miejsce pojedynki rycerzy, odtwarzające dawne style walki.

  Walki rycerzy nie mają układanych scenariuszy, są to autentyczne zmagania, w które wojownicy niejednokrotnie wkładają dużo siły.

  Szydłowscy rycerze uczestniczą w rekonstrukcjach w kraju i za granicą. Do największych przedsięwzięć należą: udział w oblężeniu Malborka i inscenizacja zwycięstwa wiedeńskiego.