Jednym z cudów architektonicznych Gminy Walim jest zapora na Jeziorze Bystrzyckim, wybudowana na początku XX w. w celu uchronienia okolicznych miejscowości przed powodziami.
Budowa Konstrukcji zapory była wykonana w latach 1911-1914. Dzisiaj obiekt jest zabytkiem techniki. U stóp zapory powstała niewielka hydroelektrownia. Sztuczne jezioro, o długości ok 3 km i średniej szerokości zaledwie 300 m, zajmuje krętą, wąską dolinę rzeki Bystrzycy, a zbiornik ma powierzchnię 500 ha i gromadzi ok 8 mln m³ wody. Zapora wodna, zbudowana z gnejsowych bloków skalnych, ma wymiary: wysokość 44 m, długość 230 m, u swej podstawy 29 metrów grubości. U góry znajduje się 10 przelewów, poniżej 4 upusty. Spiętrzona woda stworzyła jezioro Bystrzyckie, które zatopiło wieś Schlesiertal – niewielką, górniczą miejscowość, malowniczo położoną w Śląskiej Dolinie.
Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim jest urozmaiceniem górzystego krajobrazu Gminy Walim. Dzięki malowniczej linii brzegowej oraz górującym nad nim Zamkiem Grodno, uznawane jest za jedno z najpiękniejszych jezior zaporowych w Sudetach. Oprócz funkcji przeciwpowodziowej i retencyjnej, którą zapewnia zabytkowa, potężna, kamienna zapora, Jezioro Bystrzyckie jest popularnym miejscem rekreacji i turystyki rodzinnej, bogatym w bazę noclegową i gastronomiczną z wypożyczalniami sprzętu wodnego. Jezioro Bystrzyckie to znany i chętnie odwiedzany teren rekreacyjny.