Reduta Wolska

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  U zbiegu ulic Wolskiej i Redutowej znajduje się zabytkowy szaniec – Reduta Wolska (zwana też Redutą 56 lub Redutą Sowińskiego). To to obiekt unikatowy.

  Reduta ta była kluczowym fortem w systemie obronnym Warszawy przez blisko półtora stulecia. Broniła bowiem drogi z zachodu przez Wolę do Warszawy. Powstała w 1831 roku, w miejscu fortyfikacji z czasów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku (według niektórych przekazów pierwsze umocnienia w tym miejscu istniały już w okresie potopu szwedzkiego w XVII wieku). W 1831 roku stała się głównym punktem obrony Warszawy przed nacierającymi wojskami Paskiewicza. W reducie 6 września 1831 roku zginął gen. Józef Sowiński, przekłuty rosyjskimi bagnetami.

  Po upadku powstania listopadowego Rosjanie urządzili w obrębie szańcu cmentarz prawosławny i to właśnie ocaliło redutę przed zniszczeniem. Reduta była wykorzystywana do obrony w czasie II
  wojny światowej – we wrześniu 1939 roku bronił się w niej oddział porucznika Zdzisława Pacaka Kuźmirskiego. Reduta poddała się dopiero 27 września wraz z kapitulacją Warszawy.

  Dziś z dawnych fortyfikacji pozostały resztki wałów ziemnych. Prowadząca ich koroną mocno zniszczona ścieżka ma ok. 1,5 km.

  Poprzedni artykułMłyn w Mielnie
  Następny artykułZapora na Jeziorze Bystrzyckim