Kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego w Rachaniach
Budowę obecnej świątyni rozpoczęto, w 1769 r. , ukończono w 1798 r.
Kościół znajduje się w centrum Rachań, przy dawnym rynku miasta, w zachodniej jego części, przy głównej drodze Murowany z cegły, otynkowany, późnobarokowo – klasycystyczny. Prezbiterium zwrócone na południe. Jednonawowy z dwuwieżową fasadą, wzmocnioną małymi szkarpami na narożach. Część środkowa fasady posiada płytki portyk z dwiema parami kolumn toskańskich. Po bokach prezbiterium znajdują się zakrystie, nieco wysunięte przed lico ścian nawy. Pod prezbiterium umieszczone są krypty ze zwłokami fundatorów. Dachy dwuspadowe kryte blachą.
Pierwszy kościół w Rachaniach wzmiankowany w 1435 r. Parafia erygowana była prawdopodobnie w 1436 r. Kościół drewniany p.w. św. Anny istniał tu w XVII w., stał w innym miejscu niż obecny. W latach 1695-1701 z fundacji Michała Czarnkowskiego wzniesiono nowy kościół drewniany, p.w. Trójcy Świętej. Czwarty drewniany kościół wzniesiono w 1744 r. na nowym miejscu z fundacji Anny Rostkowskiej, przeniesiony w 1787 r. do Grodysławic i zamieniony na cerkiew unicką. Budowę obecnego kościoła, w miejscu poprzedniego drewnianego rozpoczęto w 1769 r. z fundacji Anny i Adama Rostkowskich, ukończono staraniem Katarzyny Rzeczyckiej w 1798 r. Kościół odnawiany w latach 1912-13 i na pocz. XXI w. Zamieniony w 1943-44 przez Niemców na magazyn zbożowy.
Wyposażenie wnętrza stanowią: ołtarz główny z 2 ćw. XVIII w. barokowy, drewniany, polichromowany o bogatym wystroju rzeźbiarsko – snycerskim, z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 2 poł. XVII w. i Przemienieniem Pańskim na zasuwie. W ołtarzu, po bokach rokokowe z 2 poł. XVIII. rzeźby śś. Dominika i Franciszka, a po bokach tabernakulum śś. Piotra i Pawła. Twórcą rzeźb jest prawdopodobnie znany rzeźbiarz i malarz Thomas Hutter. Ponadto na ścianach obrazy z XVIII w., w tym płaskorzeźba św. Anny z poprzedniego kościoła chrzcielnica z XVIII w., stacje drogi krzyżowej z XIX w./?/, prospekt organowy z XX w. i inne współczesne elementy. Ołtarz główny konserwowany kilka lat temu. Przywrócono mu wówczas wygląd z czasów powstania.
Wokół kościoła cmentarz przykościelny z k. XVIII w. Czworoboczny, otoczony ogrodzeniem z cegieł tynkowanych o charakterze późnobarokowym, z lat 1912-1913. Na osi kościoła brama dwusłupowa, zwieńczona kamiennymi rzeźbami śś. Stanisława bpa i Floriana z datą 1915. W narożach cztery kapliczki usytuowane skośnie, czworoboczne, z dachami namiotowymi krytymi wraz z murami dachówką. Zachowane stare drzewa i krzyże misyjne.
Kościół parafialny w Rachaniach stanowi przykład późnobarokowego z elementami klasycyzmu kościoła prowincjonalnego. Jest świeżo po remoncie i jest zabytkiem. Co roku, w święto Przemienienia Pańskiego (odpust 6 sierpnia) jest miejscem licznych pielgrzymek okolicznych mieszkańców z dziećmi, dla których udzielane jest specjalne błogosławieństwo.
Województwo: lubelskie
Gmina: Rachanie