Czas powstania: 1848 – 1870.

Opis cech fizycznych: Wznosi się na skraju wsi, na wzniesieniu, przy drodze wiodącej do Tyszowiec. Wokół  stare drzewa i ogrodzenie z metalowych prętów na murowanych słupach. W czterech narożach ogrodzenia cmentarza znajdują się kapliczki. Po lewej stronie od bramy głównej stoi murowana dzwonnica z pocz. lat 60. XX w. W pobliżu nowa plebania  z lat 90. XX w. i stara, nieczynna szkoła. Naprzeciw, pozostałości dworu.

Skierowany na wschód o cechach klasycystycznych. Murowany z cegły, otynkowany, pobielony. Składa się z trzech części: nawa szersza kwadratowa, babiniec czworoboczny, równej szerokości z prezbiterium. Prezbiterium prostokątne z zakrystiami od południa i północy. Wewnątrz w nawie sklepienie, a w prezbiterium i babińcu sufity. Ponad babińcem wznosi się chór muzyczny. Dachy dwuspadowe, kryte blachą. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę. Kościół jest dawną cerkwią grekokatolicką i prawosławną.

Opis kontekstów historycznych: Pierwsza cerkiew w Czartowcu notowana była w 1533 r. W 1760 r. była tu drewniana cerkiew parafialna, grekokatolicka. W 1848 r. Ludwik Rakowski dziedzic Czartowca ufundował nową, murowaną cerkiew. Jej budowa trwała do 1855 r. z nieznanych powodów budowa została przerwana. Ukończyli ją w 1870 lub 1875 r.   prawosławni. Po zakończeniu  I wojny światowej cerkiew przejęli Polacy – rzymskokatolicy. Po odnowieniu w 1918 r., w 1919 r. zamienili cerkiew na kościół – filię parafii rzymskokatolickiej w Łaszczowie. W 1921 r. utworzono tu samodzielną parafię p.w. Zesłania Ducha Świętego. W 1943 r. prawosławni wyrzucili z kościoła emblematy rzymskokatolickie i z powrotem przejęli go na cerkiew.  Katolicy  modlili się w dworze. Po zakończeniu II wojny światowej ponownie budynek przejęli katolicy. Obecnie jest to kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego.

     We wnętrzu, w ołtarzu głównym ołtarz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zapewne z końca XVIII w., według legendy pochodzący z kapliczki w Czartowczyku. Ciekawy jest też krzyż ołtarzowy barokowy, hebanowy z XVII/XVIII w. Na nim postać Chrystusa z kości słoniowej.

     Jeszcze po II wojnie światowej, w dniu św. Jana Nepomucena (22 maja) stąd szła procesja do kapliczki w Czartowczyku, na Gołaisze.

Województwo: lubelskie

Gmina: Tyszowce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj