Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Pomnik został odsłonięty i poświęcony 29 października 1933 roku.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Pomnik stanowi statua Maryi Królowej, wykuta w naturalnej wielkości z piaskowca, ustawiona na wysokim cokole. Maryja ukazana jest z berłem w prawej ręce, w koronie na głowie i płaszczu królewskim. Na cokole znajdują się trzy tablice – centralna z dedykacją „Bogu na chwałę, Ojczyźnie z umiłowania, Potomnym na pamiątkę 1933” oraz dwie boczne upamiętniające sokołowian poległych w walkach o niepodległość.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Idea budowy pomnika pojawiła się w 1918 roku, jednak zrealizowano ją dopiero w okresie międzywojennym, przy wsparciu lokalnych mieszkańców oraz Polonii z Chicago. Pomnik był wyrazem wdzięczności za odzyskanie niepodległości przez Polskę oraz hołdu dla żołnierzy, którzy poświęcili życie dla Ojczyzny. W czasach PRL-u odbywały się tu okazjonalne uroczystości, a po 1989 roku miejsce odzyskało pierwotne znaczenie jako centrum patriotycznych wydarzeń.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Pomnik został odnowiony w 2005 roku, dzięki czemu odzyskał dawną świetność. Dziś jest zadbanym symbolem pamięci historycznej i patriotyzmu, gdzie odbywają się ważne uroczystości państwowe i lokalne. W 2024 roku zostało odnowione otoczenie Pomnika, wykonany został nowy bruk, a także nowe nasadzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj